Internet uygulamaları ve internet üzerinde veri tabanı yönetimi
Internet applications and database management on internet
  1. Tez No: 97929
  2. Yazar: M. NUSRET SARISAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÜN, PROF. DR. MİTHAT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
ÖZET INTERNET UYGULAMALARI VE INTERNET ÜZERİNDE VERİ TABANI YÖNETİMİ Bilgisayar ağı; aralarında bilgi değişimi yapabilen birbiriyle bağlantılı, bağımsız bilgisayarlar topluluğudur. İki veya daha fazla ağın bağlanmasına ağlar arası bağlantı veya Internet adı verilir. Internet; TCP/IP protokolünün desteklediği bir çok hizmeti sunmaktadır (Örnek; FTP, Telnet, Gopher, WWW). Internet üzerindeki uygulamalar günümüzde yaygınlaşmaya ve popüler olmaya başlamıştır. Bu nedenle bilgisayar programcılığı yerini Internet programcılığı veya ağ programcılığına bırakmıştır. Şirketler ise rekabet edebilmeleri için Internet'i ve imkanlarını kullanmak zorundadır. Internet üzerinde reklam, ürün pazarlaması ve satışı yapılabilmektedir. Bankalar; en son dağıtım kanalı olarak Internet bankacılığı ile müşterilerine birçok hizmeti sunmaya başlamışlardır. Bilişim dünyasının önde gelen iki konusu; veri tabanı ve Internet birlikte anılmaya başlamıştır. Veri tabanı sistemi üreticileri de veri tabanı sistemlerine Internet desteğini eklemek zorunda kalmışlardır. (Oracle, Sybase gibi) Internet uygulamalarında kullanılan HTML genişletilebilir olmamasına rağmen Java, Javascript, ASP gibi dillerin desteklemesinden dolayı her zaman güçlü olmuştur. Sanal gerçeklik uygulamaları için VRML geliştirilmiştir. Java Applet'leri ise web'i daha interaktif yapmakta ve web sunucudaki yük miktarını azaltmaktadır. Java'nın en büyük avantajı ise platformdan bağımsız olmasıdır. Javascript, web sayfalarının içine gömülebilmekte ve kolay öğrenilmektedir. Java veya C++' a göre daha hızlı çalışır. ASP ise ActiveX script' lerinin sunucu üzerinde çalışmasını ve dinamik web sayfalarının hazırlanmasını sağlamaktadır. Internet' in en önemli konusu ise güvenliktir. Internet üzerindeki bilginin korunması önemlidir. Bunun için değerli verilerin şifrelenmesi gerekir. Bilgiyi matematiksel fonksiyonlar ile bulanıklaştırmaya şifreleme denir. Her geçen gün yeni kriptografi teknikleri ve algoritmaları türetilmektedir. Bu çalışmada, araştırma ve incelemelerin sonucu olarak yeni bir sektöre yönelik Internet üzerinde veri tabanı yönetimi uygulamaları geliştirilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERNET APPLICATIONS AND DATABASE MANAGEMENT ON INTERNET Computer network is defined as autonomous connected computer sets which information can be transferred between them. Two or more connected network is refered to internetwork or internet. Internet provides many service aided by TCP/IP protocol, (for example; FTP,Telnet, Gopher, WWW). Applications dealing with internet are expanding and becoming more popular recently. Therefore internet programming or network programming replace with computer programming. Companies must use internet and it's advantage for competition. Advertisement marketing and selling of product can be implemented by means of internet. Banks start to serve for costumers by internet bank as the latest distribution channel. The most important two subjects of the information world called database and internet are mentioned together. Also Database Systems producers have to add internet support to database systems (e.g. Oracle, Sybase) Although HTML used in internet applications can't be extensible, It becomes powerful every time, because of it's support of languages such as Java, Javascript and ASP. VRML is developed for virtual reality applications. Java Applets make more interactive the Web and reduce load amount for Web server. The most important advantage of Java is that it is independent of platform. Javascript can be written within the Web pages and learnt easily. It runs faster than Java or C++. ASP provides working of ActiveX script over server and preparing of dynamic Web pages. The most important matter of internet is security. Protection of the information on internet is very important. It is necessary to code the important data. Cipher is defined as fuzzing information with mathematical functions. New cryptography techniques and algorithm have been derived daily. In this study, database management applications have been developed to serve a new sector on internet as a result of our researches and investigations. XII