İnternette reklam ve bir örnek uygulama
Advertisement on the internet and practising sample
  1. Tez No: 120679
  2. Yazar: M. İHSAN HOKKACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET 1990'lı yılların başından itibaren her sektörde hız kazanan teknolojik gelişmelere paralel olarak bilişim sektöründe de çok önemli değişimler sağlanmıştır. Gelişen bilgisayar ve yazılım teknolojilerinin yanı sıra en önemli gelişim, bilgi iletişimi sağlayan ve uluslararası bir ağ olan internet konusunda olmuştur. İnternetin çok süratli gelişiminden iş dünyası da etkilenmiş ve internete dayalı pek çok yenilik iş yaşamına girmiştir. Değişimler neticesinde ortaya yeni ekonomi olarak adlandırılan bir ekonomik yapı çıkmıştır. Bilgiye dayalı bir ekonomi olarak tanımlanan yeni ekonomi içinde varolmak isteyen işletmeler, bilgiye, değişime ve hıza dayalı uygulamalara süratle uyum sağlamışlardır. Dijital yapının sağladığı üstünlüklerden faydalanan işletmeler maliyetlerini sürekli düşürmekte ve piyasadaki güçlerini artırmaktadırlar. İşletme bilimi açısından, yeni ekonomi bünyesindeki en önemli yeniliklerden biri olan internetin pazarlama konusunda sağladığı gelişmeler büyük önem arz etmektedir. Internet, tutundurma faaliyetleri kapsamında yer alan reklam çalışmalarının yürütüldüğü bir mecra haline gelmiştir. Küçük pazarlama bütçeleri ile yapılan ilk çalışmaların başarısı dikkat çekici olmuştur. İnternet gibi yeni bir pazarda var olabilmek isteyen işletmeler için internet reklamcılığı konusunda çalışma yapmak böylece kaçınılmaz hale gelmiştir. Elektronik posta aracılığı ile yapılan ilk internet reklamcılığı çok kısa sürede üzerinde bilimsel olarak durulan ve her geçen gün yeni çalışmalarla desteklenen bir alternatif reklam aracı haline dönüşmüş ve farklı uygulamalarla zengin içerikli bir yapıya bürünmüştür. fJC YÜMSttöCMTO* KUBUUIGörsel ve işitsel içeriğin gittikçe arttığı, karşılıklı etkileşimin sağlandığı internet üzerinde yapılan reklam uygulamalarının, diğer reklam araçları ile kıyaslanamayacak derecede avantajları bulunmaktadır. Diğer reklam araçlarına göre daha düşük maliyetli olan internet reklamcılığının hedef kitleye ulaşmasındaki üstünlükleri, etkisinin anında görülmesi ve reklam içeriğinin zenginliği gibi avantajları sayesinde diğer reklam araçları içinde her geçen gün daha önemli bir yere sahip olmaktadır. Bu avantajları değerlendiren işletmeler, rakiplerine karşı rekabet üstünlüğü sağlamakta ve yeni bir konu olan internet reklamcılığına, her geçen yıl daha fazla bütçe ayırmaktadırlar. Ülkemizde internet üzerinde yapılan çalışmalar gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında çok yetersiz kalmakta ve yeni uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Global dünyanın üyesi olan ülkemiz işletmelerinin internet reklamcılığı konusunda yapacakları çalışmalar, uluslararası piyasalarda varlıklarını sürdürmeleri ve rekabet edebilmeleri için büyük önem taşımaktadır, internet, bilgiye dayalı yeni ekonominin vazgeçilmez bir aracı olarak önemini her geçen gün arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In line with the technological developments, which from the beginning of the 90's accelerated in every sector, very important changes have also been taken place in the informatics sector. The most important development, besides the growing hardware and software technologies, has been on the internet issue providing for information exchange and being an international network. The fast development of the internet has also effected the business world and many new internet based applications have entered the business life. As a result of these changes, an economic structure called the new economy has occurred. Companies wanting to take place in an information based economy, the so-called new economy, have integrated themselves rapidly to applications based on information, change and speed. Companies benefitting from superiorities provided by the dijital structure, are constantly decreasing their costs while increasing their power in the market. As far as the management Science is concerned, the developments provided by internet marketing, one of the most important innovation within the framework of the new economy, is an issue of major importance. Internet has become a tool where advertisement activities within the sale improvement functions are performed. The success gained by the first studies made with small marketing budgets has been very remarkable. Therefore it has become inevitable for companies, wishing to be part of a new marketing like internet, to make studies on internet advertisement. The first internet advertisement made by e-mail has in a short time turned into an alternative advertisement tool, considered scientifically and also continiously supported by new studies, and has become a rich structure full of different applications.IV The advantages of advertisement applications made via internet, with its growing visual and audial content and where mutual effect is provided, are at a level which cannot even be compared with other advertisement tools. Internet advertisement, being more cost-efficient compared to other advertisement tools, is continously gaining a more important place amongst other advertisement tools thanks to its advantages being its superiority to reach the group of target, its instant effect and the richness of its content. Companies who consider these advantages, ensure a superiority over their competitors and make larger budgetary provisions for this new issue, the internet advertisement. The activities performed via internet in our country remain unsufficiant when compared to developed countries and new applications are required. The activities which will be performed as regards the internet advertisement by the companies of our country, being a member of the global world, bears great importance for maintaining their place on the international market and to allow them to compete. Internet, an undisputable tool for the new information-based economy, is increasing its importance day by day. jCUK'tfUU %^^^^m^^-