Bir üniversite adına diğer bir üniversitede lisansüstü öğrenim gören araştırma görevlilerinin sorunları (Ankara ili örneği)
The problem encountered by the research assistants who are doing their postgraduate study in different university (Ankara case study)
  1. Tez No: 122507
  2. Yazar: GÜVEN ÖZDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bir Üniversite Adına Bir Diğer Üniversitede Lisansüstü öğrenim Gören Araştırma Görevlileri Hakkında Yönetmeliğe göre 2000-2001 öğretim yılında Ankara'da dört devlet üniversitesinde lisansüstü öğrenim gören Araştırma Görevlilerinin sorunlarını ortaya koymak ve sorunlara çözüm önerileri geliştirmektir. Tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın evrenini Ankara'da dört devlet üniversitesinde 2000-2001 öğretim yılında 2547 sayılı yasanın 35. maddesiyle görevlendirilmiş olan 1141 araştırma görevlisi oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminde 300 araştırma görevlisi yer almıştır, örneklem grubuna araştırıcı tarafından geliştirilen, 54 maddeden oluşan anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Araştırmada, araştırma görevlilerinin yaşamış oldukları sorunların şu anda görev yaptıkları üniversite, enstitü, cinsiyet ve devam ettikleri program türleri değişkenleri arasında fark olup olmadığına bakılmıştır. Cinsiyet ve program türüne göre araştırma görevlilerinin sorunlarının arasında fark bulunup bulunmadığı t testi ile test edilirken, araştırma görevlilerinin şu anda görev yaptıkları üniversiteler ve enstitülere göre sorunlar arasında fark bulunup bulunmadığı tek boyutlu varyans tekniği ile incelenmiştir. Bu araştırmada elde edilen bulgular, araştırma görevlilerinden“YÖK eşi çalışan araştırma görevlilerinin tayinleri için, diğer devlet kurumlarıyla herhangi bir iletişime geçmemektedir”ifadesi tüm boyutlar içinde en yüksek ortalama puanı almıştır. Araştırma görevlilerinin, cinsiyet ve program türü değişkenlerine göre sorunları arasında fark olmadığı, belirlenmiştir. Buna karşın, Ankara Üniversitesi'nde görev alan araştırma görevlilerinin ODTÜ'de görev yapan araştırma görevlilerine göre lisansüstü öğrenim yaptığı üniversite-fakülte yönetimi, bölüm başkanı ve öğretim elemanlarıyla daha fazla sorun yaşadıkları, Ankara Üniversitesi'nde görev alan araştırma görevlilerinin Gazi Üniversitesi'nde görev yapan araştırma görevlilerine göre enstitü yönetimi ve görevlileriyle daha fazla sorun yaşadıktan, Sosyal Bilimler Enstitüsü kadrosuna bağlı araştırma görevlilerinin Fen Bilimleri Enstitüsü kadrosuna bağlı araştırma görevlilerine göre enstitü yönetimi ve görevlileriyle daha fazla sorun yaşadıkları ve Sosyal Bilimler Enstitüsü kadrosuna bağlı araştırma görevlilerinin, Eğitim Bilimleri Enstitüsü kadrosuna bağlı araştırma görevlilerinden örgüt kültürü boyutunda daha fazla sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Bütün bu sorunlara karşın, araştırma görevlileri bu uygulamanın sorunlar çözüldükten sonra devam etmesi gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the problems encountered by the research assistants who were carrying out their post graduate study in various state university according to Higher Education Law 2547, article no: 35. In addition, the study aimed to find out the problems of research assistants and suggest possible solutions to these problems. The population of the research is comprised of 1 141 research assistant at the four state universities in the city of Ankara. From the population 300 research assistants whom were appointed by YOK under the article no: 35, in the city of Ankara during 2000-2001 academic year drawn as a research sample. A self-administered questionnaire, which consisted of 54 items, was developed by the researcher and used as a research instrument. The SPSS (Statistical Package for Social Sciences) was used to analyse the data gathered by questionnaires. During the analysis of the data, it has been investigated whether or not there were any significant differences between the problems encountered by the research assistants in terms of the variables of the university they were doing their research, higher degree office (Institution), sex, and the programs they have attended were considered. To test the significant differences between the research students' problems in terms of their sex and the programme they have attended t-test was used. Also one-way ANOVA was used to see the differences between the university and Institution they have attended. It has been found that, among the all dimensions 'Higher Council for Education did not make any cooperation with the other state organizations with regard to appointment of the research students wives / husbands' got the highest mean scores (X=.4.19.). There have been no significant differences between the research students' problems in terms of sex and program they have attended. However, it has been found that research assistants in Ankara University have more problems with the university-faculty management, head of department and lectures than those in Middle East Technical University (ODTÜ). In addition, it has been found that research assistant In Gazi University have more problems with Institute management and staff. Also, research assistants who registered with Social Sciences Institutions have more problems with institute management and institute staff than those in Science Institution. Moreover, research assistants who registered with Social Sciences Institutions have more problems with regard to organisation culture than those in Institute of Educational Sciences. Despite the fact that, research assistants have been facing different problems, they are in favour of the YOK's current practices, and this practice slroofd? continue.