İbn-i Sina'nın tıp çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of İbn-i Sina's medicine studies
- Tez No: 122514
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Science and Technology, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET Köşüş, Taner, İbn Sina'nın Tıp Çalışmalarının Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Esin KÂHYA, 289 s. Bu çalışmada İbn Sina'nın tıp çalışmalarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme yapılırken, El-Kânun Fi't Tıbb'ın çevirisi olan Tabhiz ül-Mathûn adlı eserin ağız ve diş hastalıkları kısmı günümüz Türkçesine çevirilmiş ve çeviride belirtilen bazı hastalıklar seçilerek Osmanlı tıbbı ile modern tıp açısından karşılaştırılarak incelenmiştir. İbn Sina yalnızca Türk İslâm aleminin değil, tüm bilim ve düşünce dünyasının en büyük ve müstesna âlimlerinden birisidir. İbn Sina'yı tam anlamıyla tanıtan, Doğu ve Batı Dünyasında otorite yapan ve kendisinin tıbbi düşüncelerini içeren El-Kânun Fi't Tıbb adlı dev eseri olmuştur. İbn Sina'nın anatomi çalışmaları, organların sınıflandırılması, basit organlar, kemikler, kaslar, sinirler, arterler, venler, bileşik organlar, hayati ve yardımcı organlar, kalp ve göz yapısı ile ilgilidir. Fizyoloji çalışmaları kuvvetler, kan dolaşımı, görme fonksiyonu ve sindirim konularım kapsar. Patolojiye ilişkin çalışmaları, hastalıkların tanımı, basit hastalıklar, hastalık safhaları, bulaşma yolları, sebepleri, işaret ve arazları, sağlık ve hastalık belirtileri, hasta muayenesi hastalıklar, halk sağlığı ile çocuk hastalıkları konularıyla ilgilidir. Hastalıkların tedavileriyle ilgili çalışmaları ise beslenme ile tedavi, ilaçla tedavi ve cerrahi konularından ibarettir. Ayrıca İbn Sina'nın ağız ve diş hastalıkları çalışmaları, ağız ve dil hastalıkları, diş hastalıkları ve dişeti ile dudak hastalıkları hakkındadır. İbn Sinâ'nın tıp alanında yapmış olduğu çalışmalar hem kendi dönemini hem de daha sonraki dönemleri etkilemiştir. 288
Özet (Çeviri)
SUMMARY Köşüş, Taner, Evaluation of İbn-i Sina' s Medicine Studies Master Thesis, Advisor: Prof. Dr. Esin Kâhya 289. P. In this study, İbni Sina's Medicine Studies are evaluated. During this appreciation, the part of mouth and teeth illnesses in the work of art called Tebhiz-ül Mathûn wihich is the translation of El-Kanun Fi't Tibb, is translated to daily Turkish language and some determined diseases in this translation are chosen and examined with contrasting from the point of Ottoman Medicine and Modern Medicine. İbni Sina was a special scientist not only in Turkish Islamic Community but also the whole world of science and thought. The marvellous work of art El-Kanun Fi't Tibb was introduced him completely and made him an authority in both East and West. The anathomy studies of İbn-i Sina is about the qualification of organs, simple organs, bones, muscles, nerves, arteries, veins, complete organs, lively and helpful organs, heart and eye structures. Physchology studies content strenghts, blood, function of seeing and digestion themes. His Phatalogy studies are about the definition of diseases, simple diseases, phases of illnesses, their ways of infecting and their reasons of infecting, symptoms of health and disease, patient checking, public health, children illnesses. His studies of recovering diseases are about treatment with feeding, treatment with medicine and some other medical treatments. In addition, İbn-i Sina's studies of mouth and teeth illnesses are about these kind of diseases and some other teeth and lip problems. The works of İbn-i Sina in medical area influenced both his own term and the other future terms. 289