Technical analysis method for stock valuation: An application in the İstanbul Stock Exchange
Hisse senedi değerlemesinde teknik analiz yöntemi: İMKB?de bir uygulama
- Tez No: 292984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÜZAR KURT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada hisse senedine ilişkin temel kavramlar açıklanmış, sonraki süreçte hisse senedi değerleme yöntemlerine yer verilmiş ve bu yöntemlerden teknik analiz yöntemi üzerinde odaklanılmıştır. Teknik analizde kullanılan trendler, formasyonlar ve indikatörler üzerinde derinlemesine durulmuş, ardından en önemli göstergelerden biri olan Bollinger Bandı ile ilgili olarak uygulama yapılmıştır. Uygulamada, İMKB Ulusal ? 30 Endeksinde yer alan 23 hisse senedini 03.01. 2005 - 29.11.2010 tarihleri arasında değerlendirerek, ?Bollinger Bandı kullanılarak, satın al ve elde tut yöntemine göre İMKB'de daha fazla gelir elde edilebilir mi?? sorusuna yanıt aranmıştır. Yapılan çalışmada Bollinger Bandı yöntemi ile İMKB Ulusal- 30 endeksinde, satın al ve elde tut yöntemine göre daha fazla kazanç sağlanabileceği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basic concepts of stock and stock valuation methods are described in this study. Additionally, the study focuses on technical analysis method, which is one of the stock valuation methods. Trends, formations and indicators, which are used in technical analysis, are focused on in-depth, and then application is conducted with Bollinger Bands that is one of the most important indicators. In practice, this study is sought to answer this question ?Can more revenue be obtained from Istanbul Stock Exchange by using Bollinger Bands according to buy and hold strategy?? question by evaluating 23 stock that are placed in ISE National- 30 Index between 03.01. 2005 - 29.11.2010 period. According to the findings, more revenue can be generated from ISE by using Bollinger bands.