Temel analiz yöntemiyle hisse senedi değerlemesi ve BIST'te işlem gören kimya sektöründeki şirketler üzerine bir uygulama
Equity valuation with the method of fundamental analysis and an application on the companies in chemical industry which are traded in Borsa İstanbul
  1. Tez No: 495992
  2. Yazar: ENGİN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sermaye piyasaları uzun vadeli fon arz ve talebinin gerçekleştiği piyasalardır. Bu nedenle sermaye piyasalarına uzun vadede kazanç beklentisi ile yatırım yapılmalıdır. Sermaye piyasası yatırım araçlarından en önemlisi hisse senetleridir. Hisse senedi yatırımcıları yatırım yaptıkları hisse senedinin uzun vadede değer kazanacağını ve böylece sermaye kazancı elde edeceklerini düşünürler.Hisse senedi yatırımcılarının kullandıkları temel analiz ve teknik analiz olmak üzere 2 önemli analiz yöntemi bulunmaktadır. Temel analiz yönteminde yatırımcılar genel ekonominin analizini, sektörün analizini ve yatırım yapmayı düşündükleri firmanın analizini yaparak yatırım yapıp yapmamaya karar verirler. Teknik analiz yönteminde ise hisse senedinin geçmiş verileri ve fiyat hareketleri incelenerek, gelecekteki değeri hakkında tahminde bulunulur. Temel analiz yöntemi daha çok uzun vadeli kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar tarafından kullanılırken, teknik analiz yöntemi ise hisse senedinin kısa vadeli fiyat hareketlerinden kar etme amacı güden yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Etkin piyasalar hipotezine göre ise, hisse senedinin değerini oluşturan bilgidir ve firmalar hakkındaki bütün bilgilere herkes ulaşabileceğinden normal üstü kazanç sağlanamaz.Hisse senedi yatırımcıları için önemli bir diğer konu ise hisse senedinin değerinin tespitidir. Hisse senedinin değerlemesinde kullanılan modeller aracılığıyla yatırımcılar hisse senedinin gerçek değerini hesaplarlar. Buldukları bu değeri piyasa fiyatı ile karşılaştırarak yatırım kararı alırlar.Bu çalışmada hisse senetleri BIST'te işlem gören ve kimya sektöründe faaliyet gösteren şirketler için temel analiz yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Capital markets are long term fund supply and demand markets. For this reason, capital markets should be invested with a long-term earnings expectation. The most important instrument for investment to the capital market are stocks. Stocks investors think that the stock they invest in will appreciate in the long run and thus will get capital gains. There are two important analytical methods, which are the fundamental analysis and the technical analysis used by stock investors. In the fundamental analysis method, the investors decide whether to invest in risky assets after an analysis of the general economy, industry and the company they are considering to invest in. In the technical analysis method, the historical data and price movements of stocks are examined and the future value is estimated. While the fundamental analysis method is mostly used by investors seeking long-term gains, the technical analysis method is preferred by investors who aim to profit from short-term price movements of stocks. According to the efficient market hypothesis, it is the information that constitutes the value of the stock and because all the information regarding the companies can be accessed by everyone, investros are not expected to earn more than the market. Another important issue for stock inverstors is the value of the share in the future. Through the models used in the valuation of the stock, investors calculate the real value of the stock. They decide to invest by comparing this value with the market price. In this study, the fundamental analysis method was applied for the companies whose stocks are traded in BIST and operate in the chemical industry.