Türkiye'de büyükşehir belediyelerinin personel politikaları
The Personnel policies of metropolitan municipalities in Turkey
  1. Tez No: 122552
  2. Yazar: VEHBİ ALPAY GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1984 yılında çıkarılmış olan 3030 sayılı yasaya dayanılarak oluşturulan büyükşehir belediyelerinin personel politikaları incelenmekte; merkezi yönetimle yerel yönetimler arasındaki ilişkiler, belediye personel sistemi çerçevesinde ele alınmakta, büyükşehir belediyelerinin personel istihdamında kariyer ve liyakat ilkelerinin uygulanması belediyelerin personel sayılarındaki değişiklikler ve personel devir oranlan analiz edilerek ortaya konmaya çalışılmaktadır. Araştırmanın veri tabam olarak 1992- 2000 yılları arasında Antalya, Ankara, Bursa ve Konya Büyükşehir Belediyeleri ile Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin alt kademe belediyeleri olan, Muratpaşa, Kepez ve Konyaal tı Belediyeleri'nin personel birimlerinden elde edilen personel bilgileri kullanılmıştır. Turizm, bürokrasi, sanayi ve tarımın başat geçim kaynaklan olduğu bu kentlerin ülke genelindeki görünümü yansıtması beklenmektedir. Araştırmanın sonucunda, büyükşehir belediyelerinin istihdam politikalarında özellikle yerel seçimlere bağlı olarak personel devir oranlarının yüksekliği gözlenmiş, büyükşehir belediyelerinin merkezi yönetimin vesayetinin hafif olduğu işçi statüsünde, vesayetin daha ağır olduğu memur statüsüne göre büyük hareketlilikler tespit edilmiştir. Personel istihdamında merkezi sınavın uygulanmaya başlanmasından itibaren, belediyelerin personel isteklerinde büyük bir azalma belirlenmiştir.Büyükşehir belediyelerinin, personel yönetiminde kariyer ve liyakat ilkelerinin yerine siyasi baskı ve tercihler doğrultusunda hareket ettikleri görülmüştür. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the personnel policies of metropolitan municipalities adopted in 1984 by the law 3030 is examined; the relationships between the central government and local governments are investigated in the limits of municipal personal system. The“career”and“competence”principles' applications of metropolitan municipalities are tried to determine by the analysis of changes in the personnel units and turnover ratios. The data provided by the personnel departments of metropolitan municipalities of Antalya, Ankara, Bursa and Konya also; municipalities of Muratpaşa, Kepez and Konyaaltı was used. The reasons to choice of these metropolitan municipalities are their basic economic subdivisions are tourism, bourocracy, industry and agriculture. The results of the analysis demonstrated that related to local elections personnel turnover ratios of municipalities increase. The changes in the class of workmen is higher than the class of officials which is more supervised by the central governmentsince the personnel examines are centralised the stuff requests of municipalities from central government decrease. It is determined that metropolitan municipalities put in practice the political pressure and choices instead of career and competence principles in the personnel management 111