Nottingham insan ilişkileri becerileri eğitimi modelinin öğretim elemanlarının iş doyumu ve iş stresi düzeylerine etkisi
The effect od nottingham human relations skills training on the levels of the job satisfaction and job stress of the faculty
  1. Tez No: 122591
  2. Yazar: HATİCE ODACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ABACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı Nottingham İnsan İlişkileri Beceri Eğitimi Modeli'nin öğretim elemanlarının iş doyumu ve iş stresi düzeylerine olan etkisini araştırmaktır. Bu araştırma 2000-2001 öğretim yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde görev yapan öğretim elemanları üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın deney ve kontrol grubu toplam 24 kişiden oluşmuştur. Bu araştırmada kontrol gruplu ön-test ve son-test modeli kullanılmıştır. Araştırmanın başlangıç aşamasında 12 'şer kişilik deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Deney ve kontrol gruplarına, iş doyumu ve iş stresi ölçekleri ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Ön-test uygulamasından sonra deney ve kontrol gruplarının aldıkları puanların ortalamaları arasında fark olup olmadığı t-testi ile kontrol edilmiş ve.05 düzeyinde önemli bir fark bulunmadığı belirlenmiştir. Bu aşamadan sonra deney grubunda bulunan 12 öğretim elemanına 1 1 hafta süreyle Nottingham İnsan İlişkileri Beceri Eğitimi verilmiştir. Kontrol grubu ile herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Deney grubunun iş doyumu, iş stresi, stresle başetme ve iş performansı ölçümlerinin ön-test ve son-test puan ortalamaları arasında farklılığın önemli olup olmadığını belirlemek amacı ile Kovaryans Analizi tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular literatür ışığında yorumlanarak psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri ile her düzeyde insan ilişkileri açısından tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Nottingham İnsan İlişkileri Beceri Eğitimi Modeli'nin üniversite öğretim elemanlarının iş doyumu ve iş stresi düzeylerine olumlu yönde etkileri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of“The Nottingham Human Relations Skills Training Model”on the levels of job satisfaction and job stress of the teaching staff working in Higher Education. This research was carried out among the teaching staff of the faculties of Ondokuz Mayıs University in the Academic Year of 2000-2001. The experimental and control groups of this research consisted of 24 persons. The models of pre-test and post-test along with the control group were used in this research. First, experimental and control groups were formed each group consisting of 12 persons. Then the scales of job satisfaction and job stress as being pre-test and post-test were prepared for the experimental and control groups. After the pre-test t-test was used to check whether there was a significant difference between the scores of the experimental and control groups. It was found that there was no significant difference, the result being.05. Later, the Nottingham Human Relations Skills Training was given to the 12 persons in the experimental group for eleven weeks. Such training was not given to the control group. The results of the research undertaken within the experimental group indicated that there was a significant difference between the scores of pre-test and post-test of job satisfaction, job stress, coping with stress and job performance the level being.001. The findings have been discussed and evaluated from the points of view of psychological counselling, guidance services and human relations at all levels in the light of literature concerned, suggestions have been made. It has been found that there are positive effects of the Nottingham Human Relations Skills Training Model on the levels of job satisfaction and job stress of the teaching staff of the Higher Education. u