Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinde muhasebe uygulamalarına ilişkin sorunların incelenmesi
An Examination of the problems related to accounting practies in construction and repairs
- Tez No: 122617
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalı Tez Başlığı : Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım İşlerinde Muhasebe Uygulamalarına İlişkin Sorunların İncelenmesi Tez Yazarı : Ahmet AYDIN Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Yasemin KÖSE Tez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2002 Sayfa Adedi : 248 ÖZET İnşaat sektörü, gerek istihdam gerekse sağladığı katma değer açısından ekonominin temel taşlarındandır. Ülkeler kriz dönemlerinden çıkışta inşaat sektöründen yararlanmaktadır. Bu kadar önemli bir sektörü oluşturan işletmelerin vergi ve muhasebe sistemleri, sektörün ülke ekonomisi üzerindeki etkisine pozitif yönde katkı sağlayacak şekilde olmalıdır. İnşaat sektörünün muhasebe ve vergi uygulamaları açısından özellikli yanı yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri'ni içerisinde barındırmasıdır. Ülkemizde uygulanan Tekdüzen Muhasebe Sisteminde yıllara yaygın inşaat işlerine özel hesaplara da yer verilmiştir. Vergileme açısından ise bu işler, dönemsellik ilkesinin bir istisnası olarak hakedişlerden stopaj uygulamasına tabi tutulurken, geçici vergi uygulamasından muaf tutulmuştur. Yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri uygulamadan kaynaklanan kur farkları ve faizler ve örtülü kazanç v.b. özel durumları kendi içerisinde barındırmaktadır. Özellikli durumları oldukça fazla olan inşaat işlerinde denetim, muhasebe ve vergi açısından hata yapılmamasını sağlayacak önemli bir araçtır. Bu çalışmada, yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinin kapsamı, yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinin vergilendirilmesinde özel durumlar, yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinde muhasebe düzeni ve son olarak inşaat taahhüt işletmelerinde denetim konuları incelenmiştir. Anahtar Kelimeler İnşaat Sektörü, Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinde muhasebe ve vergi düzeni. Denetim.
Özet (Çeviri)
Institution : Z.K.Ü., Institute of Social Sciences, Department of Management Title : An Examination of the Problems Related to Accounting Practices in Construction and Repairs Author : Ahmet AYDIN Adviser : Yrd.Doç.Dr. Yasemin KÖSE Type of Thesis : MSc. Thesis, 2002 Page Number : 248 ABSTRACT Construction industry is one of the most important factors which can accelerate development of economical conditions of any country. Many countries use construction industry as a vehicle for overcoming economic crises. It is obvious that tax and accounting system of such a critical industry should be properly regulated. In particular characteristics particular to construction industry must be considered while regulating accounting arrangements. In the mean time as well as accounting and tax systems, auditing of construction companies also requires attention to control the effectiveness of these systems. In this study a particular attention has been given to accounting system and related concerns. For this purpose the characteristics of construction industry, concerns regarding to the tax system, accounting regulations and finally auditing of the firms activate in the sector are covered. Key Words Construction industry, accounting and tax systems, auditing