Kitle sporu teşviki ve tesis politikası: Kayseri ili uygulaması
  1. Tez No: 32553
  2. Yazar: VEDAT GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma 1993 Şubat ayında başlamak üzere 500 kişiye tesadüfi örnekleme yöntemiyle anket uygulanarak gerçekleştirildi. Bireylerin 363'ü (% 73) erkek, 173'ü (% 27) bayandır. Çalışmada ortaya çıkan veriler, kurulan hipotezler doğrultusunda test edilerek bireylerin spora bakışları ve spor tesisi ihtiyaçları arasındaki ilişkiler aranmıştır. Kayseri'de ilgi duyulan spor branşları; % 38.2 ile Futbol, % 15.6 ile Basketbol, % 13.8 ile Güreş olarak çıkmıştır. Yörede sporu teşvik ve tanıtım açısından okullar, sporteşkilatı, belediyeler ve spor kulüpleri bazında istikrar çerçevesinde bilinçli bir spor politikasının oluşturulmadığı, bunun da halkın spor yapma alışkanlığının sadece belirli dalüarda yoğunlaşmasına neden olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca ildeki spor tesislerinin sayıca yetersizliği yanında mevcut spor tesislerinin verimli işletilemediği, bunun neden leri arasında bakım ve onarımsn gerekli şekilde yapılamadığı ve halkın ihtiyaçlarına. uygun programların bulunmadığı görülmüştür. Kayseri spora karşı ilgi duyan bir il olmasına rağmen % 64.5 oranında sporu izleyici bir durum arzetmektedir. Spora seyirci olmak-tan yöre halkını kurtarmak için kullanışlı, düşük maliyetli salonlar, sportesisleri, sporsahaları yapılmalı, nitelikli antrenörler ve spor adamları yetiştirilip alt yapı hazırlanmalıdır. Yörenin ilgi alanında olan güreş, voleybol ve teakwando sporu teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in 1993 and used five hundred people. Seventy-three percent of these people were men. Others were women. As the result of this study we have a test of the view of each person towaids sport and findont the needs of people who are interested in sport. In Kayseri thirty-eight percent of people are interested in football. Others are interested in basketball and wrestling. In this area school clubs and local goverments don't have a politics of sport. For that reason people in Kayseri Know a few branehes of sport, like football, basketball and wrestling. The number of sports building aren't enouguh and They aren't managed well, most of them are in bad repair and new sports programme aren' t found out. Althongh Kayseri, is a big city that is interested in sport, Most of them (sixty-four percent) are spectators. Because there aren't enongh sports building new sports building must be built, fields sports must be supported. Necessary equipments must be bought and other sporting branches must be achived.