Türkiye'de uygulanmakta olan tarımsal destekleme politikalarının iktisadi analizi
Economic analysis of agricultural supporting policies in Turkey
  1. Tez No: 122648
  2. Yazar: FATİH DAYANÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
TÜRKİYE'DE UYGULANMAKTA OLAN TARIMSAL DESTEKLEME POLİTİKALARININ İKTİSADİ ANALİZİ ÖZET Bir ülke için tarımın önemi çok büyüktür. Günümüzde birçok ülkeye baktığımız zaman tarımsal açıdan problemler yaşadıklarını görmekteyiz. Türkiye açısından bakıldığı zaman ise, Topraklarının çoğu verimli olmasına rağmen yanlış izlenilen politikalardan dolayı mevcut kaynakların doğru kullanılmadığı görülmektedir. Bu çalışma da içerisinde ilk olarak tarımsal destekleme politikalarının teoriksel çerçevesi ortaya konulmaya çalışılmış, tarımsal destekleme politikalarındaki mevcut durum, tarihsel süreç içerisindeki seyir, AB ile uyum politikaları incelenerek gerekli olan çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, izlenen tarımsal destekleme politikalarının siyasal kaygılardan uzak olacak şekilde, ülke çıkarları doğrultusunda yapılması gerektiği önemle vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ECONOMIC ANALYSIS OF AGRICULTURAL SUPPORTING POLICIES IN TURKEY ABSTRACT Agriculture was very important for a nation. When we look at the situation most of nations in this era. İt is seen that they have many dissolved problem. The scope of this recearch for our nation. İn despite of that most of lands become productived, we see that the resources are not used correctly in support policies. In this project, Firstly, researched theoretical side of Agricultural Supports, give knowledge about the current price policies, survey in historical era, harmony policies with (E.C.), Stabilization are performed over of this policies Especially, This policies have to be applied thouroughly at national benefits and have to be far off from political fears. vi