Tarım destek politikaları ve Türkiye uygulaması örneği
Agricultural support policy and Turkey application example
  1. Tez No: 686455
  2. Yazar: MUSA GÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TURAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Nüfusun gıda ihtiyacını gidermesi, istihdama ve ülke gelirlerine katkı sunması, tarım dışı sektörlere hem anapara hem de üretim için gerekli olan hammaddeyi sağlaması, ihracat geliri yaratması gibi faktörler tarımın ne derece önemli bir sektör olduğunu göstermektedir. Tarım sektörünün iktisadi hayata sağladığı bu katkılar; şüphesiz tarımın kontrol altına alınmak istenmesi, desteklenmesi ya da gizil güç olarak kullanılması gibi amaçların ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Devletin tarıma müdahale aracı olan tarımsal destek politikaları tüm dünya ülkelerinde farklı yöntemlerle uygulanmakta olup, makroekonomi modellerine bağlıdır. Ülke özelinde uygulanan tarım politikası, dünyada yaşanan iktisadi ve siyasi hareketlerden etkilenip bu etkilere göre şekillenmektedir. Ülkemizde uygulanmakta olan tarım politikaları dünyada değişmekte olan iktisat politikalarına bağlı şekilde değişmektedir. Ülkemizde uygulanmış ve uygulanmakta olan tarımsal destek politikaları bu sebepler ile dönemlere ayrılarak incelenmiştir. Çalışma dört ana bölümden oluşmakta olup; birinci bölümde tarım sektörü, tarım politikaları ve tarımsal destek kavramları açıklanmış, ikinci bölümde ise tarım politikalarının amaçları ve yürütücüleri, tarım destekleme politikalarının araçları ve dünyada tarıma yön veren kuruluşlar incelenerek ülkemizin yaşadığı tarihsel sürecin daha iyi açıklanması için altyapı oluşturulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde Cumhuriyet'in ilanı ile başlayıp 1980 yılına kadar olan süreçte uygulanan tarımsal destek politikalarına yer verilmiştir. Son olarak 2000 yılından günümüze kadar olan süreç ele alınmış olup, hâlihazırda uygulaması devam eden desteklere yer verilmiştir. Çalışmanın amacı tarım politikaları ile şekillenen tarımsal destekleri, Cumhuriyet'in kuruluş yıllarından başlayarak günümüze kadar olan süreçte, tarihsel kesitlere ayırarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Factors such as meeting the food need of the population, contributing to employment and country income, providing non-agricultural sectors with both the capital and raw materials required for production, creating export income reveal how important agriculture is. These contributions of the agricultural sector to the economic life undoubtedly have been effective in the emergence of objectives such as controlling and supporting agriculture or using it as a latent force. Agricultural support policies, which are the state's means of intervention in agriculture, are applied in different ways in all countries of the world and depend on macroeconomic models. The agricultural policy applied in the country is affected by the economic and political movements in the world and is shaped according to these effects. The agricultural policies implemented in Turkey vary depending upon the changing economic policy in the world. For this reason, the agricultural support policies implemented and being implemented in our country have been analyzed in periods. The were examined, and the infrastructure has been created to agricultural sector, agricultural policies and agricultural support concepts are explained, and in the second part, the aims and executives of agricultural policies, the tools of agricultural support policies and the institutions that direct agriculture in the world were examined, and the infrastructure has been created to better explain the historical process of our country. In the third part of the study, agricultural support policies, which started with the declaration of the Republic and implemented until 1980, are included. Finally, the process from 2000 to the present was discussed, and the supports that are currently being implemented were included. The were examined, and the infrastructure has been created to dividing them into historical sections, shaped by agricultural policies, starting from the foundation years of the Republic until today.