Ürün hayat eğrisi boyunca uygulanan pazarlama stratejileri
Marketing strategies applied on product life cycle
- Tez No: 122680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET URAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ürün hayat eğrisi kavramı uzun yıllardır teori olarak bütün pazarlama kitaplarında yer almaktadır. Yeni ürün pazarda çizdiği satış grafiğine göre, ilgili yöneticilere uygulaması gereken stratejiler hakkında yol göstermektedir. Bu aşamada ürün hayat eğrisi ile ilgili olarak değişik görüşler bulunmaktadır. Bazı pazarlamacılar ürün hayat eğrisini, gerçekten uygulayarak stratejiler için çıkış noktası kabul ederken, bazıları, sadece kitaplarda kalmış bir kavram olarak görmektedirler. Tezde bir taraftan ürün hayat eğrisi kavramı ve eğri boyunca uygulanan stratejiler incelenirken uygulama kısmında bebek şampuan pazarı ve pazarda etkin bir firma ele alınarak kitaplardaki ürün hayat eğrisi kavramının normal pazar şartlarında nasıl gerçekleştiği incelenmiştir. Türkiye'de bebek şampuan pazarı normal şampuanlar ve kremli şampuanlar olarak iki segmente ayrılmıştır. Pazarın lider markası, vaka çalışmasının yapıldığı firma, pazarda %70'e yakın Pazar payına sahiptir. İkinci firma %25 ve üçüncü firma ise %5 civarı Pazar payına sahiptir. Pazardaki diğer firmalar çok küçük oldukları için araştırma kapsamına alınmayacaklardır. Olgunluk Dönemindeki pazarın özellikle gelişme devrinde, çeşitli pazarlama stratejileri uygulanmıştır.Bu stratejilerden bazıları; l-Ürün geliştirme 2- Ekonomik ve büyük ambalajlı şampuanlara geçerek bir defada daha çok ürün satma 3-Hedef kitleyi genişletme, farklı segmentlere girme 4-Pazarda kriz öncesi reklam bütçesine kriz sonrası, özellikle satış promosyonlarını artırma 5-Yeni kanal geliştirme 6-Pazarlama karmalarında değişim özellikle fiyatın düşürülmesi gibi.Türkiye'de Bebek Şampuan pazarı olgunluk devresini yaşamaktadır. Pazarın gelişme imkanı azaldığı için firmalar birbirlerinden Pazar payı kapma yarışındadırlar. Başta Pazar lideri firma olmak üzere bütün firmaların çok dikkatli stratejiler oluşturması gereken bir dönem yaşamaktadır. Özellikle pazardaki dağıtım ağı %100 seviyesindeki Pazar lideri ulaşabildiği her noktaya ulaşmıştır. Bundan sonra rakiplere pay vermemek durumundadır. Şu an olgunluk dönemini yaşayan pazarın birkaç yıl sonra düşme dönemine girebileceği dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Product Life Cycle concept, has been referred to almost in ali the books on marketing for years at large. The new products, as in compliance with the sales graphics, performs in the market, is showing the relevant managers the strategies they are required to implement.At this stage, in connection with the product life cycle, there are varied opinions.Some marketing managers, really implementing the product life cycle as a basis for their starting point for their strategies some others are considering it only as concept remaining on books. in the thesis, where the product life cycle concept and the strategies being implemented along with the cycle are being examined, in the application section,by taking a baby shampoo market and a company considered to be effective in this market, examining is made to determine how the product life cycle concept referred to in the books is realised under Market conditions. in Turkey, the baby shampoo market is divided into two segments, öne for normal and other for creanıy shampoos.The leader brand in the market is the öne, produced by company studied and has a market share of approximately %70 whereas the second company has around %25 and the third has around %5 market shares.The other companies being too small, are not considered of value to be included in study. Especially in the development period of market, which is at its Maturity Stage now,varied marketing methots have been implemented some of these strategies are: 1.Product Development 2.To seli more product in öne sale, by utilization of economical and larger packs 3.Enlarging the targeted mass and entering into different segments. 4.Creating /developing new channel.5. Change in the marketing mixtures, such as reducing the prices. In Turkey, The Baby Shampoo market is in its Maturity Stage since the enlargement possibility of the market has now become stable, companies are at a race with each other to capture more market share The leader company being in the foreground, a new era is being lived where all the companies are required to develop very carefully selected strategies.The market leader, especially with its %100 marketing web, has reached every possible point available in the market.From now on, this company is in a possition not to avoid any more market share to its competition. However, consideration should be given to the fact that this market now living its mature phase, can possibly start to decline in the years ahead. vn