Kemança ile çahargah makamında taksim yaparken şube kuruluşları
Establish of shubes during improvisation in the çahargah maquam with kemança
- Tez No: 122681
- Danışmanlar: DOÇ. ŞENEL ÖNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Türk Musikisinde Taksim sanatı çok önemli bir yer tutar. İnsanın duygularını en üst seviyede ve en doğal bir biçimde aktarabilen bir sa'nattır. Günümüzde, sağlıklı olarak ulaşabilen taksimler genelde Cumhuriyet dönemine rastlamaktadır. Taksim sanatı, günümüzde maalesef sadece içten gelen bir“Doğaçlama”olarak algılanmakta, bu işin bilimsel bir temeli ve buna bağlı olarak birtakım kuralları olduğu göz ardı edilmektedir. Bundan dolayıdır ki, bu işin tecrübeli bir hoca tarafindan öğretilmesi, taksim san'atının bilimsellik kazanması açısından gereklidir. Ayrıca, kuşaklara doğru bir şekilde aktarılması açısından çok yerinde olacaktır. Kuşkusuz ki, taksim yapmak özel bir yetenek ve beceri ister ama taksimin oluşturulmasıyla ilgili bilgi ve kurallar öğrenilmeden de taksim yaratılamaz. Ayrıca her enstrumanın yapısından kaynaklanan kendine has müzikal özellikleri mevcuttur. Kemanca da böyle bir enstrumandır. İnsan sesine çok yalan bir tınıya sahip olması ve güçlü ifade biçimleri en dikkat çekici özelliğidir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The art of emprovisation has a very important plate in Turkish Music. This is the art which helps to describe human's feelings at a natural way on the top level. The best emprovisations at our day is mostly the ones after the Turkish Republic time. The art of emprovisation has been unfortunetly understood as a personal emprovisation but this must be remembered that it has got a root and has rules. So that this must be teached by an experienced teacher that will make emprovisation scientific. That fits to be for transfering it to other generations. Actually, emprovisation needs a special ability and capability but without having the knowledge and the rules it is not possible to create an emprovisation. In the other hand every instrument has got musical charecter depending on their specialities and due to their stracture. Kemanca is one of that kind. That has a sound which is very close to human voice, the strong and understandable sound makes it attractive. vu