Takım sporu yapan sporcularla bireysel spor yapan sporcuların saldırganlık düzeylerinin karşılaştırılması (N.Ü. Aksaray Beden Eğitimi ve Spor Y.O. örneği)
- Tez No: 122731
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYDAR İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
I ÖZET Bu araştırmanın amacı Bireysel spor yapan sporcularla Takım sporu yapan sporcuların saldırganlık düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaçla; yaşlan 18 ile 28 arasında değişen amatör ve profesyonel olarak spor yapmış ve yapmakta olan toplam 314 tane bayan ve erkek sporcuya anket uygulanmıştır. Bu sporcuların tamamı üniversite öğrencisi olup, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda eğitim görmektedirler. Bu araştırmada spor yapan bireylerin antrenman ve müsabaka ortamındaki saldırganlık düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan ankette sporcuların sosyal ve ekonomik durumlarım da belirleyen sorularla bu yönde de değerlendirmeler alınarak tablolar oluşturulmuştur. Bu şekilde sporcuların sosyal durumlarıyla saldırganlıkları arasındaki ilişkide ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sporla saldırganlık arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmış ve birbirleri üzerine etkileri olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu nedenle araştırmamızda sporun ve saldırganlığın toplumsal boyutları da ele alınmıştır. Toplumun saldırganlık nedenleri araştırılarak bunu neden spora yansıttıkları ve sonuçlan da araştırmanın içine alınmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY The purpose of this survey is scratunizing the aggressiveness level of the sportmen making individual or team sport. For this goal, a guestionnaine has been applied to 314 male andfemale sportsmen having done sport as antrenör amateur or Professional anda ged between 18 and 28. All these sportsmen are university students and being educated at psychial education and sport college. It is aimed in this survey to determine the aggressiveness level at sportmen during cantest and training. In the guestionnaine made for this purpose tables have been constituted by taking guestions which determine the social andecoomic situations of the sportsmen and the evaluations in this aspect. In this way it is tried to reveal the relation ship between the social situation and aggressveness ofsportsmen. Whether thene is a relation ship between sport and aggresiveness has een researched and whether they affect each other a not has been tried to determine. For this reason in our survey social dimensions at sport and aggresiveness have been take into considiration It is also included inthis survey the reasons of aggresiveness of society and why hey reflect tis to sport.