Ayrancılar (Torbalı) beldesindeki arazi kullanımı
Land use of Ayrancılar (Torbalı) district
- Tez No: 122802
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE ERTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
oz Bu çalışmanın başlangıç noktasını, metropoliten kent çeperlerinde yer alan kırsal yerleşmelerde meydana gelen dönüşüm ve bu dönüşüm sonucu ortaya çıkan arazi kullanışındaki değişim oluşturmaktadır. Bu olgu, mülkiyet dönüşümü, fiziki plan kararları ve uygulanma sürecinden etkilenmektedir. Bu kentleşme sürecine girerken metropoliten kent çeperlerinde bulunan yerleşmeler yavaş yavaş kırsal özelliklerini de yitirmeye başlamıştır. Metropoliten kentlerin değişen fiziksel büyüme biçimleri ve bu yeni büyüme biçiminin kentsel gelişme alanı olarak belirlenmiş olan ve kent çeperlerinde yer alan alanlardaki etkisi ise bu değişimde etken olan ikinci bir faktördür. Giderek üretimde, ulaşımda ve iletişimde ileri teknolojinin kullanılmaya başlamasıyla, bazı kentsel kullanımlar, merkez kentten çıkmakta ve kent çeperlerinde yer seçmektedirler. Çeperlerdeki bu yeni kentsel kullanımlar ve yüksek erişilebilirliğe sahip merkez kentin etkisiyle, çeperlerde yer alan yerleşmelerin sosyo-ekonomik ve fiziksel yapıları değişmeye başlar. Sosyo-ekonomik yapıdaki değişimin bir boyutunu oluşturan arazi kullanışı da bu süreçte yer alır. Bu çalışma İzmir metropoliten kentinin güney gelişme aksında İzmir mücavir saha içerisinde yer alan ve Torbalı ilçesine bağlı Ayrancılar yerleşmesini içermektedir. Bu tezde yerleşmeye ait tüm kaynakların taraması yapılmış ve alana ait tüm özellikler incelenmiştir. Bunun yanı sıra yerleşmeye yönelik arazi çalışmaları yapılarak arazinin kullanım biçimi belirlenmiştir. Yine alana yönelik olarak yapılan imar planı çalışmaları ve araziye yönelik diğer coğrafi özellikler tespit edilmiştir. Bu çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde yerleşmenin bölge ve içerisindeki yeri, genel özellikleri ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. Diğer bölümlerde bölgeye yönelik diğer özellikler fiziksel ve çevresel kaynaklar, demografik yapı ve kentsel kademelerime içindeki yeri aktarılmıştır.. Son bölümlerde ise alana yönelik sosyo ekonomik yapı ve arazi kullanışı ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise bir değerlendirme yapılarak, alanda oluşan arazi kullanım kararlarının yerleşmeye yönelik olarak etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The starting point of this study is spatial transformation occurred in the rural settlements of the metropolitan fringe and changing land-use patterns that is the result of this transformation process. This phenomenon is affected both by the transformation of land ownership, planning decisions and the implementation processes. The settlements locating in the metropolitan urban fringes have gradually lost their rural characteristics in parallel with the urbanization process. Changing growth way of metropolitan cities, and the impacts of this new way of growth on urban fringes, which can be regarded as the new development area of the city, are the second factor in this process. With the advent of new technologies both in the realm of production, transportation and communication, some urban functions and central functions of the cities leave the city and locate these urban fringes. With the effects of the central city (with high accessibility) and these new functions in the fringes, the socio-economical and spatial features of the areas in the fringes have started to mould. And land-use, which is one of the parts of socio- economical structure, takes place in this process as well. This study contains Ayrancılar Municipality of Torbalı, which is located on the south growth corridor of Izmir Metropolitan Area. In this thesis, all sources related with the settlements have been researched and all characteristics of the site have been examined. On the other hand, a pertaining site survey related with the site has been done and all land-use features have been examined. In addition to this, geographical features of the site and implementation plans of the site have been examined. In the first and second chapter of this study, the importance of the site within the region, general characteristics and historical traces of the site have been examined. In the other parts of the study, other important characteristics of the region, physical and environmental resources, demographic structure of the site also have been surveyed. In the last chapters of the study, the socio-economical structures and land-use have been examined. In the final, having accomplished an evaluation, the direct impacts of the land-use decisions on the site have been scrutinized.