Dernek özgürlüğü
Freedom of association
- Tez No: 122807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERMAN DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
oz Dernekler, belirli amaçların gerçekleşmesi açısından, bireyin tek başına ulaşamayacağı imkanlara sahip olan, kişinin kendini geliştirebileceği amaç birlikleri; düşünce özgürlüğünün toplu olarak kullanıldığı mekanlardır. Dernek özgürlüğü ile düşünce özgürlüğü yakın bir ilişki içerisindedirler. Türk hukuku ise, bu dengeyi başarılı bir şekilde sağlayamayan, örgütlenme faaliyetlerine kural olarak olumsuz bir gözle yaklaşan düzenlemeler içermektedir. Dernekler Kanunu bu yaklaşımın önemli örneklerinden birisidir; adeta bir yasaklar listesidir. Bu çalışmada, bireylerin derneklerde örgütlenmelerine ilişkin hakları, bu konuda var olan yasak ve sınırlamalar ve bunların 1982 Anayasası karşısındaki durumları incelenmiştir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde“örgütlenme özgürlüğü”ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu konudaki içtihadı da incelenerek bir karşılaştırma yapılmaya çalışılmıştır. ABSTRACT Associations are places where individuals try to reach certain aims which they can not achieve by themselves. Associations help people advance themselves in means of using the freedom of speech as a community. The notion of freedom of speech and freedom of association have a close connection. But the Turkish Law does not consider the balance between these two freedoms and it implies unsuccesful norms about associations. For example,“The Act Of Associations”is one of them as a list of prohibitions. This thesis studies the individual rights about associations, the prohibitions and limits about the matter and their places against the Constitution of 1982; and the jurisprudence of European Court Of Human Rights on“freedom of association”to make a comparison between Turkish Law and European Convention Of Human Rights system. m
Özet (Çeviri)