Petrolün Azerbaycan'ın toplumsal ve siyasal yapısına etkileri
The Effect of petroleum on the social and political structure of Azerbaijan
  1. Tez No: 122820
  2. Yazar: VEKİL ŞAHBAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
öz Aslında bu araştırma uzun yılların bir ürünüdür. Tezin temelleri, ta lisans yıllarındaki seminer çalışmalarında, sayın Hocamız Prof. Dr. Mahmut Arslan'la birlikte atılmıştır. 1996-97 yıllarında, neredeyse tüm kamuoyunun düşüncelerini meşgul eden Bakü-Ceyhan boru hattı meselesi, bu tezin ortaya çıkmasında esas sebep olmuştur desek, yanılmayız. Derslerdeki heyecanlı tartışmalar ve hocamızın bizi heveslendiren telkinleri, beni bu konuya daha da yaklaştırmış ve sonuç olarak karşınızdaki tezin oluşmasını sağlamıştır. Tezin özü, Azerbaycan-Petrol denkleminde gerçekliklerin ön plana çıkarılmasıdır. ABSTRACT In fact, this research study is a product of many years' work. Bases of this research were established with my Honorable teacher, Prof. Dr. Mahmut ARSLAN, in seminar studies during my university years. The main reason of examining this subject was Baku-Ceyhan petrolium pipe-line problem which preoccupied nearly whole public's minds, in 1996-1997. Exciting discussions in lessons and my teacher's encouraging inspirations made me to deal with this subject and finally provided formation of this study. The main aim of this thesis is to show realities at Azerbaijan-Petrolium level. m
Özet (Çeviri)