Liderlikte ikameler yaklaşımı ve özel sektör hastanerinde çalışan ameliyathane hemşireleri üzerine bir araştırma
Substitutes for leadership approach and a study on the operating room nurses working in the private sector hospitals
  1. Tez No: 122821
  2. Yazar: AYFER BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANIL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Lider-ast ilişkileri bir kurum için her zaman önemli olmuştur. Özellikle insan yaşamının önem kazandığı, temel girdi ve çıktısı insan olan sağlık kurumlarında, önemi daha fazladır. Hastanelerde çalışan ast ile lider arasındaki iletişim, liderden tatmin olmayı da etkileyecektir. Bu çalışma liderlik ikameleri modeli çerçevesinde lider davranışının ikameler ile birlikte kullanıldığında ameliyathane hemşiresinin tatminin her iki lider davranışında farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. İstanbul ili sınırlan dahilinde 41 özel hastanede yapılan bu araştırma, genel olarak tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Liderlik ikameleri modeli çerçevesindeki skalalar ve amir tatmini anketi ile toplanan verilerin analizinde frekans dağılımı, iki ana kütle oram arasındaki farklılık testi, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma verileri öncelikle model çerçevesinde irdelenmiştir. İkame ve nötralize eden karakteristiklere sahip ameliyathane hemşirelerinde her iki lider davranışında duyulan sorumlu hemşire tatmini arasında farklılık olup olmadığım belirlemeye yönelik kurulan hipotezler test edilmiştir. Model ve sorumlu hemşire tatmini ile ilgili anlamlı sonuçlara kısmen varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within on institution, leader-subordinate relationship has been always of importance. Especially, in those health-care settings where human-beings life is considered and human-being is used as input and output of the settings, the leader-subordinate relationship has been more important. The communication between the leader and the subordinate has also an effect on the leader's satisfaction. This synergy between the relationship of the leader and subordinate is important for the operation-rooms where its work and function are done rapidly. This research is done in a substitute frame to find out it the satisfaction of the nurses working in operation-rooms gained by the use of the leader action together with substitute, has an impact on the differentiation of these two leader actions. This research which has been done in 41 special hospitals, belonging to Istanbul province, is in generally a definitional research. For the frequency distribution of the analyses of the scales done in a substitute for leadership model frame and reports based on information gained by interviewing the satisfaction of superior, is done in two main mass ratio difference test, correlation and regression analyses. Datas of this research are investigated in a model frame, at first. Hypotheses were tested to find out if there is a difference for substitute and nurses working in operation-rooms with neutralizing characteristics in the responsible nurses' satisfaction of these two leader actions.