Marka değeri planlamasında tüketici algısının yönlendirilmesi
Steering the consumer perception in planning of the brand equity
  1. Tez No: 122841
  2. Yazar: DİLŞAD ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERİN TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
IV ÖZ Günümüzün tüketicileri yaşamının her alanında markalar ve markaların kendisine gönderdiği mesajlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bir çok ürün türünün rekabet ettiği piyasalarda, benzer ürün türleri arasından sıyrılabilmenin en önemli yoludur“marka”. Bugünün tüketicileri kullandıkları markalar ve kendileri arasında inanılmaz ilişkiler kurmakta ve yaşam tarzları ile markalan bütünleştirmektedir. Dolayısıyla tüketiciler yaşadıkları deneyimle birlikte, çeşitli markalara yönelik duygusal bağlar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, bir markanın tüketiciyle kuracağı ilişkinin markanın başarısını ne yönde etkileyeceği ve böyle bir ilişkide markanın hangi stratejileri kullanmasının doğru olacağı sorularından hareketle, güçlü bir marka olmanın başarısının, marka ile tüketici arasında kurulan sürekli, samimi ve stratejik duygusal bağlar ile orantılı olduğu ortaya konulmaktadır. Bu tez çalışmasında Marka Kimliği Planlama Modeli'nden ve Marka Değeri'nin dört önemli niteliğinden yola çıkılarak, tüketiciye odaklı ürün temelli markalar ele alınmaktadır. Çalışmada kullanılan örneklem, Marketing Türkiye dergisinin Haziran 2000“Markanın Gücü Özel Sayısı”nda 1999 yılı reklam harcamalarına göre listelenen ilk 100 marka arasından basit tesadüfi yöntemle oluşturulmuştur. İstanbul dışında faaliyet gösteren firmalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışma kapsamına sadece kurumsallaşmış markalar dahil edilmiş, sektör ya da ürün ayrımına gidilmemiştir. Türk tüketicisinin markalara yaklaşımlarını görebilmek ve markayla ilgili elde edilen bulgularla, tüketici bulgularını karşılaştırabilmek amacıyla, Marka Bağıldık Araştırması da çalışmada kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Consumers today are exposed to brands and the messages sent to them thereby in all fields of life. In these markets where many product sorts compete, it is the“brand”that is the major means for slipping off from among the similar sorts, and surviving in this struggle! The consumers of today develop incredible relationships between their brands and themselves, and integrate their life styles and brands. Hence, emotional relations created with the consumer gains importance in the process of developing a brand name strategy. The purpose of this paper is to specify, the properties that the brand name must have, and the type of relationship with the consumer in which the brand names must be, in order to create a strong brand. The data used in this study was obtained by the method of simple random sampling from among the top 100 brands listed in the June 2000 issue titled“Markanın Gücü Özel Sayısı”(Special Issue-Power of the brand) of periodical“Marketing Türkiye”, and the companies operating outside Istanbul were excluded. Only the corporate brands were included into the scope of the study, and no discrimination was made in terms of sectors, products, or services. The findings obtained direct interviews imply that the brand must create an emotional tie with the consumer, and be able to satisfy the expectations of the consumers, in order that an effective brand name can be created.