Avrupa Birliği, demokrasi ve insan hakları
European Union, democracy and human rights
  1. Tez No: 122842
  2. Yazar: AZRA ÇELEN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF VERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
oz Bu tezin ana konusu; toplumsal yaşama geçişle birlikte, insanın gelişimi ve bansın sürekliliği için gerekli olan demokrasi, insan hak ve özgürlükleri arayışının tarihsel süreci ile bu süreçte elde edilen kazanımlan; Kıt'a Avrupa'sı olarak anılan "Batının, birbirlerinden ayrılamaz bu iki evrensel değeri nasıl anladığını, nasıl kurumsallaştırdığını, nasıl yaşama aktardığını ulusal ve uluslararası boyutlarda; olumlu ve olumsuz yönleri ile değerlendirmektir. Tezin kavramsal şemasını da takip ederek; 2. Dünya Savaşı sonrasında, düşünürlerin ve devlet adamlarının barış ve ekonomik gelişme için siyasal bütünleşmeyi öngören fikirlerinden yola çıkılarak; ilk adımda ekonomik amaçlı Avrupa topluluklan, sonrasında siyasi bütünleşmeyi de sağlayacak Avrupa Birliği idealinde; insanlığın ortak değeri olan insan haklanna taç giydirilerek siyasal birliğin sağlanması süreci ele alınacaktır. Sonrasında ise; AB'nin genişleme süreci ve 3. dünya ülkeleriyle ekonomik, siyasal ve savunma içerikli ilişkilerinde, insan haklarının evrensellik boyutunun hangi amaçlar ile ve hangi araçlar kullanılarak uluslararası ilişkilerin başrol oyuncusu konumuna getirilişi incelenecektir. Tezimin temel görüşü ise; demokrasi ve insan haklarının evrenselleştirilmesine çalışılırken, yerel motifleri oluşturan ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel farklılıkların, yine ekonomik ve siyasal amaçlar gözetilerek gözardı edilmekte olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main subject of this thesis is; to examine the devolopment of human relations within social life and historical development of democracy and human rights which are indispensable for lasting peace and accordingly the way of individuals, nations, governments, international communities and organizations“of the west”in continent Europe appraised, globalised and practiced these two unseperated universal value. Following the conceptual outline of the study referring the ideas of thinkers and statemen about peace and economical improvement to form political union after Second World War, formerly economic but after stable political European Union idea, the duration of construcing the political union will be treated. The extending process of European Union and how universality of human rights act a leading role on the international relations with Third World Countries about economics, politics and defence, will be examined. The main idea of my thesis is that while considering the universalizing efforts for democracy and human rights concept's, the importance of economical structure as well as social, political and cultural background of the local population is ignored due to the economical and political benefits. 11