Ümraniye'de şehirsel gelişme
Urbanization of Ümraniye
  1. Tez No: 122844
  2. Yazar: HÜDAVERDİ BUKSUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ, YRD. DOÇ. DR. AYŞE NUR TİMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
oz Kısa bir süre öncesine kadar İstanbul'un kenarında kırsal bir karakter taşıyan Ümraniye, bugün oldukça geniş bir alana yayılmış; gerek görünüş gerekse de işlev bakımından şehirsel görünüm kazanmıştır. Tez çalışmamda Ümraniye'deki bu şehirsel gelişmeyi araştırmaya çalıştım. 1950 yılına kadar otuz kırk hanenin yaşadığı Ümraniye; Kırım, Yugoslavya, Arnavutluk ve Bulgaristan'dan gelen göçlerle kalabalıklaşmaya başlamış, kırsal yerleşme yavaş yavaş yerini şehirsel görünüme bırakmıştır. 1989 yılma kadar Üsküdar'a bağlı olarak şehirsel gelişmesini sürdüren Ümraniye, bu tarihte ilçe olduktan sonra kamusal hizmetlerden daha fazla istifade ederek büyümesini hızlandırmıştır. Bugün de bu hızlı ve kısmen kontrolsüz büyüme, aynı hızda sürmekte ve beraberinde birçok şehirsel sorunu da getirmektedir. ABSTRACT Ümraniye, which was mainly a rural district on the outskirts of Istanbuluntil a short time ago, is now a vast, modern city with its appearance andfunctionality as well. I've tried to research this urbanization of Umraniyein my study. Until 1950, there was only 30-40 households living in Ümraniye. Then withthe migrations from the Crimea, Algeria and Bulgaria the population grew innumbers and rural settlement left its place gradually to an urbanizedappearance. Becoming a municipality in 1962 Ümraniye continued itsdevelopment in urbanization as a part of Uskudar until 1989. After thatdate due to benefiting from public services Ümraniye developed more rapidlythan before. Today this very development, partly uncontrolled, continues atthe same pace. Territorial expansion has won a urbanized character and hasbrought many problems forth. in
Özet (Çeviri)