Tolstoy'un ahlak anlayışı
Etices kaya filosofiya Tolstogo
- Tez No: 122854
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN DURALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Felsefe, Western Linguistics and Literature, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tolstoy, toplumdaki huzursuzluğu ve acıların kaynağını keşfetmek, onlara çareler bulmak için, ömrü boyunca çaba sarfetmiş bir düşünürdür. Acıların kaynağı olarak, ahlaki değerleri önemsemeyen bireyin, aç gözlülük yapması, şan ve şöhret peşinde koşması, tutkularına yenik düşmesini ve kendini beğenmesini ileri sürmüştür. Bireyin bu davranışları, toplumdaki kurumlar tarafından da önemli ölçüde desteklendiğinden, acı bütün insanları etkisi altına almıştır. Tolstoy'a göre, acılardan kurtulmak için, bireyin ahlak İlkelerine göre yaşaması gerekir. Ahlak, bütün olumsuz eylemleri dışlayarak, ölçülü yaşamayı önermektedir. Toplumdaki mütevazilik tavsiye eden değerler de ahlaklı davranışı destekleyen unsurlar arasındadır. Birey, ahlaklı davranış ve acıların bilinciyle, içindeki maneviyatı keşfederek, huzura kavuşur. Bireyin ahlaka dayalı huzuru, diğerlerini de etkileyerek, toplumda, görece bir huzura neden olur.
Özet (Çeviri)
Tolstoi, is a thinker, deeply affected by social misery and sorrow. He dedicated his life to fin out the causes of those troubles. As the source of all evil he saw the ceaseless greed of some people. These persons amass world's wealth through the exploitation of nature and of those humans who lead a decent life and work honestly. The socio-economic disequilibrium, according to Tolstoi, has its origins in deficient morality. Moreover, where and when man lacks religious belief, morality breaks down as weU. In order to get rid of human trouble, man, as an individual, must lead a moral life. Morality is the main pillar of the human life. It incompasses all aspects and kinds of human existence. In short, according to Tolstoi it is the foundation stone of life, individual as well as social. Again, to Tolstoi's mind morality is organically attached to religiosity. The living, morally active man is an engaged being. One of his cardinal engagements is toward his native country. In this dissertation we investigate what Tolstoi understands and tries to express about native country and nationhood. Ill