Kalite maliyetlerine faaliyet bazlı maliyet sistemi uygulaması
Activity based costing of quality costs
- Tez No: 122858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
oz Rekabetin son derece yoğun,teknolojinin baş döndürücü bir hızla yenilendiği günümüzde;firmalann başarısını doğrudan etkileyen faktörlerin başında maliyetler gelmektedir. Kalite maliyetleri, ürünlerde kaliteyi sağlayabilmek için katlanılan maliyetlerdir ve hataların ortaya çıkarılmasını pataların kendisini ve ortaya çıkarılması için yapılan faaliyetleri içeren bir kavramdır. Kalite maliyetleri kavramı,toplam kalite felsefesinin gelişimi ile birlikte ortaya çıkmakta ve toplam kalitenin yaygınlaşması ile günden güne daha fazla işletmede uygulama alam bulmaktadır. Kalite maliyetlerinin ölçümü, toplam kalite anlayışının kaçınılmaz parçasıdır ve ölçüm sonuçları kalite yönetimi için bir araçtır.Toplam kalite anlayışını benimseyen ve uygulayan işletmeler »mutlaka bir kalite maliyet sistemi kurmalıdır. Kalite maliyetlerim, kaynakların faaliyetler tarafında tüketilmesi esasma dayanan Faaliyet Bazlı Maliyet Sistemi ile bütünleştirerek bir uygulama modeli geliştirilmiştir. Faaliyet Bazlı Maliyetlendirme metodolojisi Kalite Maliyetleri Ölçümünde kullanılması uygulama modelinde gösterilmiştir. Yeni modelde istanbul Çorap Sânayi A.Ş. Kadın Çorap Üretim Kalite Kontrol surecinin alt süreçlerinden olan Boyahane Kalite Kontrol faaliyetleri ı racelenmiştir 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As of today, the competion is very intensive and the technology is being changed and replaced continiously, cost is one of the important factors that effects the company's success directly. Quality cost are the cost that can be beared to have quality on goods. This definition contains both the defect and the things done to find out these defects. Quality costs concept has been raised together with total quality philosophy. Because of the total quality is well known and used lately, quality costs are also taking place in more plant than ever every day. Measuring the quality cost is the most important part of total quality philosophy and the results of this measurement is a tool for quality management. Factories that implement total quality must build a quality cost system. - In this study, an application. model based on Activity Based Costing systennthat accepts the sources should be consumed by activities, has been developed and implemented. Activity Based Costing metedology that was used to measure the quality costs has been explained in the application model. In this new model, activities of Dyehouse Department of Istanbul Corap San. which is one of the sub processes of production quality control, have been investigated.