Modern öznenin yapısı ve eleştirisi
Construction of modern subject and it's critics
  1. Tez No: 122859
  2. Yazar: YAYLAGÜL CERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
oz Bu çalışmada temel sorun; modern paradigmanın akıl ve yetkinleşme çerçevesinde, epistemolojik ve tarihsel düzlemde geliştirdiği modern öznenin, ontolojik güven kaybı sonucunda değersizleşerek yabancılaşmış olmasıdır. Bu nedenle de modem öznenin yaşadığı sorunu anlatabilmek için öncelikle“Özne nedir?”Sorusu bağlamında, birey, ben ve kişi kavramlarının dökümünü yaptık, daha sonra kendi tarihi içinde geliştirilmiş olan diğer özne tasavvurlarını ve modern öznenin tarihsel arka planını inceledik. Sonuç olarak,“modern özne yaşadığı sorunları aşabilecek bir yapıdadır”yargısına vardık. Bunun için modern öznenin dikkat etmesi gereken bazı noktalar var: Zaman-mekan tasavvurunu salt bilimsel ve teknolojik söylemlerle değil, mistik ve metafizik söylemlerle de yeniden biçimlendirerek kendini kendi içinden ve bir bütün olarak anlamlandırabilmesidir. ABSTRACT The main problem of this thesis is alienation which results from the loss of ontological confidence. The modern subject who is shaped by reason and the idae of progress as the paradigm of the modern era, has been alienated as a result of the loss of ontological confidence. For this reason first we asked“what is subject?”and examined the concept of subject in connection with the concept the person, the ego and the individual. Then, we studied varios concept of the subject that had developed in the history of the modem subject and the background of the modem subject. At the end of the thesis, we decided that of the modem subject who has lived with all the problems related to alienation, can solve these problems. However, the modem subject has to pay attention to certain things for the solutain. First the modem subject has to develop a new concept of time and space which has not only scientific and tecnological but metaphyseal and mystical fundaments, as well. Secondly, the modem subject has to accept and give meaning to the undivided self and person.
Özet (Çeviri)