Kırgız Türkçesi ile Türkiye Türkçesi'nin karşılaştırmalı sözdizimi
Comparaive word composition (syntagm) of Kyrgyz Turkish and Turkey Turkish
- Tez No: 122860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
öz Bu çalışmada cümle türleri ve yapılış özellikleri incelenmiştir. Bu bakımdan Tahsin Banguoğlu'nun ve Abdıkul Caparov'un Dilbilgisi'ne ilişkin kitaplarından yararlanılmıştır. Bu tezin asıl amacı Kırgız Tükçesi ile Türkiye Türkçesi'ndeki cümle türleri ve yapılış özelliklerini karşılaştırarak benzerliklerini ve farklılıklarını açıklamaktır. Bu inceleme yapılırken Kırgız ve Türk eserlerinden alıntılar alınarak tek tek fişlenmiş, yapılışlarına göre cümle türlerine ayrılmıştır. Bu fişlenmiş cümleler de türlerine göre örnek olarak tezin içeriğinde yer almıştır. Tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Kırgız Türkçesi hakkında az da olsa bilgi verilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde cümle, cümle unsurları ve türleri ile ilgili açıklamalar yer almıştır. îkinci bölümde basit cümle ve türleri, üçüncü bölümde ise birleşik cümleler ve türleri incelenmiştir. ABSTRACT In this thesis the types of sentence, its characteristics of structure have been examinedJn this respect, the books of Tahsin Banguoğlu and Abdıkul Japarov which are relating to grammer are made use of. The main purpose of this thesis is to explain the types of sentence and characteristics of structure of Kyrgyz and Turkish languages by comparing their similarities and differences. While the work is being done, quotations from Kyrgyz and Turkish literature are taken and made card indices of them according to the types of sentence. In addition, the sentences on these card indices are classified and put into the thesis as examples. Thesis consists of four parts; introduction and three chapter. On the introduction part the information about language, Kyrgyz language and grammer is given shortly. In the first chapter tibe explanations of sentence, its elements and types take place. In the second chapter basic sentences and their types, in the third chapter complicated sentences and their types are examined.
Özet (Çeviri)