Vergi suç ve cezalarından kaçakçılık suçunun ve cezasının incelenmesi
Examination of tax evasion crime and its penalty
- Tez No: 122868
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Devletlerin kamu hizmetlerini yerine getirmek, konusunda en önemli ve sağlam finansman kaynakları olan verginin, mali ve ekonomik politikaları yürütmek, sosyal adaleti sağlamak gibi işlevleri de vardır. Günümüzde kalkınmakta olan ülkelerin en büyük sorunlarından birisinin giderek büyüyen kamu açıkları olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kamu kesiminin finansman sorunları yaşadığı, devletin bütçe açıkları verdiği kalkınmakta olan ülkeler incelendiğinde, bu ülkelerde kamu harcamalarının, kaynak israfının büyük boyutlarda olmasının yanı sıra, etkin bir vergi sisteminin kurulamadığı, mevcut vergi kanunlarının gerektiği şekilde uygulanamadığı, vergi sisteminden beklenen gelirin elde edilemediği, vergi kaçakçılığı nedeni ile vergi kayıplarının önüne geçilemediği görülmektedir. Bu durumun sonucunda bu ülkelerde gelir ihtiyacının karşılanması ve vergi kaçakçılığının önlenmesi hedeflenerek vergi reformu adı altında sık sık vergi kanunları değiştirilmekte, vergi mevzuatı bazen uygulayıcıların bile içinden çıkamadığı karmaşık bir hal almaktadır. 213 sayılı Vergi Usul Kanunumuzun vergi kaçakçılığı suç ve cezasını düzenleyen maddelerinde yıllar içinde sırası ile 2365, 4008, 4108 ve 4369 sayılı Kanunlarla çeşitli düzenlemeler yapılmış, kaçakçılık suçu tanımında, suçun kapsamında ve cezalandırılmasında her defasında farklı hükümlere yer verilmiştir. Vergi kaçakçılığının önlenebilmesi için, vergi kaçakçılığı ve cezası ile ilgili düzenlemeler ne kadar iyi olursa olsun tek başlarına bir anlam ifade etmezler. Bunun yanında iktisadi, mali, hukuki, yapısal, ahlaki ve psikolojik bir çok tedbirin de alınması gerekli olup, genel olarak vergi sisteminin ve devlet yapısının çağdaş bir görünüme kavuşturulması şarttır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Taxes, which are the most important tools of financing the expenditures of governments, have also some functions to carry out financial and economic policies and realize social justice. It is true to say that one of the most important problems of developing countries, is growing budget deficit. For this reason tax incomes which are the healthiest way to finance the expenditures, attract much more importance than did before. If the developing countries suffering from budget deficit and financing the expenditures are examined, it is seen that public expenditures and misuse of the resources, are at a high level. In addition, there is no an efficient tax system, and tax system is not capable of producing enough income. In these economies it is also not possible to prevent tax evasion. As a result of this situation, in these countries tax laws are usually changed under the name of“tax reform”, targeting to prevent tax evasion and meet the need for income. With these reforms tax system sometimes becomes so complex that even the performers can not find suitable solutions to the problems. In the course of time a number of changes have been made by some tax laws in the articles that regulate tax crimes, tax evasion and penalties of the Turkish Tax Procedure Law, in order of being put into effect, law no 2365, law no 4008, law no 4108 and 4369. These changes consisted of different definitions of tax evasion, different decrees for penalizing. Taxes cause many sided results in economic, and social life. For this reason we apply some penalties for tax evasion while we try to take some measures to prevent tax crimes. However good the regulations may be, they don't make sense on their own. In addition to these regulations some economic, financial, legal, structural, moral and psychological measures must be taken. Tax system and the structure of the state must be reached to a contemporary level.