Çok partili siyasal hayata geçiş öncesi ve sonrası köy enstitüleri (1940-1950)
Village institutes before and after transition to multi party political system (1945-1950)
- Tez No: 122873
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANGIZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Education and Training, Political Science, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
130 ÖZET“Çok Partili Siyasal Hayata Geçiş Öncesi ve Sonrası Köy Enstitüleri (1940-1950)”adlı tez, giriş, dört bölüm ve sonuçtan ibarettir. Tezin İlk bölümünde, köy enstitüleri üzerine tarihsel ve kavramsal bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çalışmada, Cumhuriyet öncesi dönemde ve Cumhuriyet döneminde köyde eğitim düşüncesine yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, çok partili siyasal hayata geçiş öncesinde, tek parti yönetiminin köy enstitülerine bakışı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bölüm aynı zamanda, tek parti yönetiminin köy enstitülerinden beklentilerinin neler olduğunun ortaya konduğu bölümdür. Üçüncü bölümde, çok partili siyasal hayata geçiş üzerinde durulmuş, özellikle 21 Temmuz 1946 tarihinde gerçekleştirilen ilk çok partili seçim sonuçlarının, C.H.P. içerisindeki yansımaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çok partili siyasal ortamının getirdiği, nispeten çok sesli ortamda, köy enstitüleri üzerine gelişen tartışmalara da bu bölümde yer verilmiştir. Tezin dördüncü ve son bölümünde ise, C.H.P.'nin çok partili siyasal hayata geçiş sonrasında köy enstitülerine karşı tutumu incelenmiştir. C.H.P.'nin, çok partili siyasal hayata geçişle beraber, köy enstitülerine getirilen eleştiriler doğrultusunda, enstitüleri bir bir ıslah etmeye çalıştığı, son bölüm içerisinde ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
131 SÜMARY The thesis named“Village Institutes Before And After Transition To Multi Party Political System (1945-1950)”consist of an intoductıon, four undersections and a conclusion. In the first part of the thesis, historical and conceptions! perspective is tried to be constrict on village institutes. Acording to the above idea, before end after the Turkish Republic period, education on the village concept is tried to be analyzed. In the second part, single party's perspective on the village institutes in the multi party political system period is being made cleaned. With this repect, single party's political, social and economical expectations on village institutes is also analzed. Third section is mainly concantrated on: constructing the multi party political system with the reflections of the fist democratic elections that held on the 21 July 1946 in C.H.P And also, the discussions brought upon the village institutes during this period with he help of the democratic situation is held on this section. In the last section, C.H.P.'s political manner on the village institutes after constructing the multi party political system is cleaned out in detail. In fact, the last section is aso brings on, how the C.H.P. is tried to revise the village institutes depending on the critics formed by that multi party political system on village institutes.