Zeynü'l-Elhan isimli eserin metin ve sözlük çalışması: Ladikli Mehmed Çelebi
A Textual and dictinarial study of Zeynü'l-Elhan
  1. Tez No: 122878
  2. Yazar: AHMET PEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez çalışmamızda, XV. yüzyılda yaşamış Türk musiki tarihinin önde gelen isimlerinden ve II. Bayezid'e eser sunmuş olan Ladikli Mehmed Çelebi'nin Zeynü'l- Elhân isimli eserini transkripsiyonlu olarak Latin harflerine aktarıp sözlüğünü hazırladık. Çalışmamızı, ilim âleminin henüz tanımadığı, Tarihçi Murat Bardakçı'nın özel kütüphanesindeki hicrî 914 tarihli nüshayı, yeni bir nüsha olduğu için ilim âlemine tanıtmak maksadıyla esas alarak hazırladık. Bu çalışmayı yaparken tarihsiz Konya Mevlâna Müzesi Kütüphanesi'ndeki ve hicrî 889 tarihli İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'ndeki nüshaları da göz önünde bulundurduk. Sözlük hazırlanırken metinde geçen, sözlük değeri taşıyan bütün kelimeler sözlüğe dahil edilmiştir. Ancak metnin içinde geçen Arapça kitaplardan yapılmış olan alıntılar sözlüğe dahil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
At this study, we transcribed Zeynü'l-Elhân to Latin character with transcription and prepared its dictionary. Zeynü'1-EIhân was written by Ladikli Mehmed Çelebi who lived in 15 th century is one of the most important figures of history of Turkish music. Moreever he presented Bayezid n. a work. We based our work on new copy that is written in 914 as the Muslim calender, belongs to historian Murat Bardakçı's private library, still scholars don't recognize it, so we intended this copy to introduce to scolers' world. While we were making this study we took into consideration to copy as one is at Konya Mevlana Museum Library with no date, another is at the library of Istanbul University. That is dated at 889 as the Muslim calender. While the dictionary was preparing all the words that take place on the text and have inportance for dictionary were included in the dictionary. However, text included the words in whice quotation from Arabic books were not included.