Esnek çalışma saatleri ve uygulanabilirliği
Flexible working hours and its applicability
  1. Tez No: 122899
  2. Yazar: MÜJGAN HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZ Tez genel olarak çalışma sürelerinde esnekleştirilmeye gidilmesinin ardındaki nedenleri ve esnek süreli çalışma modelleriyle ulaşılmak istenen hedefleri sorgularken, bu bağlamda başta esnek zaman modeli olmak üzere çeşitli esneklik uygulamalarının işletmeler ve çalışanlar üzerinde etkinliği ve uygulanabilirliği irdelenmektedir. Öncelikle, esneklik kavramının doğuşu ve çalışma hayatında uygulanmasına yönelik olarak tarihsel gelişimi incelenmiş ve çeşitli esneklik türleri kısaca tanıtılmıştır. Daha sonra,“esnek zaman modelinin mahiyeti, uygulanma koşulları, çalışan ve işverenler için avantaj ve dezavantajları gözönünde bulundurularak prodaktivite ve işletme verimliliği üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Son olarak da, dünyada ve Türkiye'de çeşitli esnek zaman modeli uygulamaları örnek olarak sunulmuştur. ABSTRACT The subject of the thesis is generally the system of flexible working hours and its practices in the business world. In that context, the thesis examine the goals which are expected to be reached by the various kinds of flexible work patterns and especially, the effects of ”flexitime system“ over the productivity of employees and the firms. Initially, it explains why the concept of flexibility emerged and how the flexible work patterns developed in industrialised countries and spread all over the world. In addition, different kinds of views and approaches towards the increasing flexibility along many industries are considered. Besides, its advantages and disadvantages both for employers and employees are appraised. However, some obstacles in front of the further flexibilization are also explained. Finally, several examples of ”flexitime system" in some foreign countries and in Turkey are provided as well. Ill
Özet (Çeviri)