Turancılık ve Nihal Atsız
Turanism and Nihal Atsız
- Tez No: 122921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZ“Turancılık ve Nihal Atsız”başlıklı bu tez çalışmasının temel amacı, Cumhuriyet döneminde 1930'dan itibaren varlığım göstermeye başlayan ırkçı-turancı akımın ideolojisi ve tarihsel seyrinin kısa bir değerlendirmesini yapmaktır. Bu değerlendirme; Atsız Mecmuca'nın yayınlanmaya başladığı yıl olan 1932'den, 1975'telri ölümüne kadar bu akımın en etkili önderlerinden olan Nihal Atsız'ın yaşantısı ve düşünceleri çerçevesinde yapılmıştır. Ondokuzuncu yüzyılın son bölümünde Azeri ve Tatar göçmenlerin de etkisiyle Osmanlı aydınlan arasında yayılan Türkçülük düşüncesinin yanı sıra, İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar Almanya'da iktidarda bulunan nasyonal sosyalizm; ırkçılık- turancılık akımı ve Nihal Atsız'ın en çok beslendiği kaynaklar olarak ele alınmıştır. Nihal Atsız'ın yaşantısı ve polemiklerinin incelenmesi, Türkiye'nin siyasal değişimleri ve düşünsel atmosferinin ırkçı-turancı akım tarafından nasıl algılandığını göstermek amacını taşımaktadır. Ayrıca, Atsız'ın düşünceleri ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin ideolojisi karşılaştırılarak, 1975 yılında ilk defa iktidar ortağı olmasının ardından Türkiye siyasetinde önemli yer tutan MHP'deki Nihal Atsız etkisi incelenmeye çalışılmıştır. ABSTRACT This thesis titled“Turanism and Nihal Atsız”aims to present a short evaluation of the ideology and history of racist-turanist movement that appeared by 1930's in the Republican period. This evaluation will be done in the framework of the life and thoughts of Nihal Atsız, who was most prominent figure of this movement from the publication of Atsız Mecmua in 1932, to his death in 1975. The Turkism ideology which was spread among Ottoman intellectuals in the last part of 19* century and German national socialism, were summarized because of their effect on Turkish racism-turanism and Nihal Atsız. While briefing the life and polemics of Nihal Atsız, the attitude of racist-turanist movement to the political transformations and intellectual environment of Turkey, was emphasized. A comparison between Atsiz's thought and the ideology of Nationalist Action Party in the last section, tries to examine the strong impact of Atsız on NAP. Ill
Özet (Çeviri)