Örgüt kültürünün performans üzerine etkisi ve aracı kurum personeli üzerine bir araştırma
The Effect of organizational culture on performance and a research among employees of a securities firm
- Tez No: 122925
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZ örgütlerin uzun dönem performans yaratma ve bunu muhafaza etmelerinde, iş görmeye yönelik, örgüt geneline yaygın davranış, tutum ve yaklaşımların biraraya geldiği bir kültür önemli rol oynamaktadır. Kültürü olmayan örgüt yoktur. Kültür, örgütün kuruluşundan itibaren filizlenerek yaşanan deneyimlerle şekillenir. Örgüt yönetiminin empoze ettiği değer ve varsayımlar, örgüt üyelerinin davranış, tutum ve iş görme şekilleri üzerinde belirleyici olduğundan performansın ana bileşeni olan verimlilik üzerinde belirleyici role sahiptir. Bu noktadan hareketle örgütün değer ve varsayımlarının oluşturduğu kültürel yapı performansı birinci derecede etkilemektedir. Performans yaratan tek kültür yapısından bahsetmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır, örgütün kültürel yapısının statik bir yapıya sahip olmasının, her ne kadar geçmiş deneyimlerde performans ve başarı yaratmış dahi olsa, değişen koşullar karşısında performans zedeleyici bir konuma gelebileceğidir. Göz önüne alınması gereken bir diğer husus da, bir örgütte oluşan kültürün örgütün faaliyet alanına, pazar yapısına ve rekabetteki etkinlik seviyesine uygunluk arzetmesidir. örgüt kültürü, içeriğin değişen yapı, hedef ve konjonktürel evrimlere uyum sağlayamadığı şartlarda değiştirilmelidir. Ancak kültür değişimi, iyi tasarlanması ve yönetilmesi gereken zorlu bir süreçtir. Bu sürecin tasarımı kadar günümüzde üzerinde sıkça durulan“liderlik”kavramı da büyük önem kazanmaktadır. örgüt kültürü ile performans arasındaki ilişkinin öneminin kavranması ile yeni küresel iktisadi düzende örgütler, geçici düzenlemelerle yetinmeyip temelden değişime yönelmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The“culture”concept has been a focus area in the field of anthropology from its beginnings and even was given attention in the early development of organizational behaviour. As the conditions of competition become more rigorous for the organizations, as a consequence of the globalization period fostered by technological developments, organizational culture has been recognized as a major component of organizational performance. However, increasing number of mergers, acquisitions and reengineerings happening today have put corporate cultures on collision course, and managers who want to integrate must first understand the complex mix of behaviours, values, and shared assumptions that underlie the way organizations operate. The culture consists of the beliefs, perceptions, thoughts and feelings, which are all taken for granted with a broad buy-in. This set of cultural components constitutes the espoused values, assumptions and attitudes making life more predictable for members of the organization. It would be convenient to suggest that culture does matter for overall organizational performance. It influences the way that organizational members treat each other, the way they interact with their environment while carrying on organizational activities and the outcomes, via shaping the set of values, which are the guide for the life in organization. In this study, the relationship between organizational culture and performance will be the main focus subject, which is discussed in both dimensions, theoretically and practical research basis.