Türkiye'de yatırım fonları ve performans değerlendirmesi ile ilgili bir uygulama
Mutual funds in Turkey and an application on their performance evaluation
  1. Tez No: 122929
  2. Yazar: BENGÜ VURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
oz Yatının fonlarının performans değerlendirmesi ile ilgili yapılan bu çalışmada tek endeksli performans değerleme modelleri ( Sharpe, Treynor, Jensen Kriterleri ) kullanılmış, bu modeller karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve fonları sıralamalarında aralarında farklılaşmanın olup olmadığı araştırılmıştır. Analiz 1997 Temmuz ayı başından 2000 yılı Haziran ayı sonuna kadar sürekli faaliyet gösteren tüm yatırım fonları üzerinde yapılmıştır. Her kritere göre fonların performansları ölçülmüş ve fonlar en yüksek performans gösterenden en düşük performans gösterene doğru sıralanmıştır. Üç kriterin yaptığı sıralama arasında önemli bir farkın olup olmadığım araştırmak için Spearman Sıra Korelasyonu kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, kullanılan üç kriter birbirine çok benzer sonuçlar vermiş, Sharpe - Treynor ve Sharpe - Jensen sıralamaları arasında çok yüksek, Jensen - Treynor sıralamaları arasında mükemmel ilişki çıkmıştır. ABSTRACT This study focuses on performance evaluation of mutual funds in Turkey. In this study, Single Index Performance Measures (Sharpe, Treynor, Jensen) are used to evaluate performance of funds and all measures are studied comperatively to find out the differences among their ranking. This analysis was conducted with all funds which were traded in the market between July 1997 and June 2000. Performance of each fund was measured and ranked consecutively starting from the highest value. Spearman Rank Correlation was used to determine whether there was a significant difference between each measure's ranking. At the end of the study, it was found that three measures got the same results. In Spearman correlation it was found that there was a strong correlation between Sharpe -Treynor and Sharpe - Jensen measures and a perfect correlation between Jensen - Treynor measures. m
Özet (Çeviri)