Aktif olarak yönetilen ve pasif olarak yönetilen yatırım fonlarının performanslarının değerlendirilmesi
Performance evaluation of actively managed and passively managed mutual funds
  1. Tez No: 534758
  2. Yazar: OKAN METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÖZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda uluslararası piyasalarda olduğu gibi Türkiye'de de yatırım fonu piyasasının gelişmesiyle yatırımcı sayısı artmaktadır. Bu yatırımcıların bazıları pazar getirisinin üzerinde kazanç elde edebilmek için aktif portföy stratejisi ile yönetilen fonlara yatırım yapmaktadır. Bununla birlikte aktif portföy yönetiminde fiyat hareketlerini önceden tahmin edebilmek için önemli araştırmalar yapılması gerekmekte olup, bu durum yüksek maliyet unsurlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Pasif yatırım stratejisini savunanlar ise piyasayı yenmeye çalışmanın etkin bir yatırım stratejisi olmayacağını ileri sürmektedir. Literatürde yatırım fonları ile ilgili birçok çalışma yer almakta, ancak aktif veya pasif yönetim şekillerinden hangisinin üstün olduğunu ortaya koyan uygulamalı çalışmalara nadiren rastlanmaktadır. Çalışmada aktif olarak yönetilen ve pasif olarak yönetilen yatırım fonlarının 01.10.2013-30.08.2015 dönemine ait 500 günlük veri seti kullanılarak performans değerlendirmesi yapılmaktadır. Sistematik riski ve toplam riski esas alan performans ölçütleri kullanılarak yapılan değerlendirmeler sonucunda, önemli düzeyde risk ve maliyete katlanarak piyasayı yenmeye çalışan ve aktif olarak yönetilen yatırım fonlarının pasif olarak yönetilen yatırım fonlarına göre düşük performansa sahip olduğu; hatta çoğunlukla piyasa getirisinin de altında kaldığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The number of investors is increasing with the development of the mutual fund market in Turkey as in the international markets in recent years. Some of these investors are investing in funds managed with an actively portfolio strategy in order to gain more than market returns. However, in order to anticipate the price movements in asset portfolio management, important researches are required and this leads to high costs. Those who advocate passively investment strategy argue that trying to beat the market will not be an effective investment strategy. In the literature, there are many studies related to mutual funds, but empirical studies that reveal, which of the active or passive management methods are superior, are rare. This study conducts the performance evaluation of actively managed mutual funds and passively managed mutual funds by using the 500 daily data between the periods of 01.10.2013 and 30.08.2015. As a result of the assessments conducted using performance criteria based on systematic risk and total risk, it is found that actively managed mutual funds, which try to beat the market by exposing significant risks and costs, has mostly low performance compared to passively managed mutual funds.