Örgütsel zaman yönetimi ve etkin zaman kullanımı
Time management organization and efficient use of time
- Tez No: 380216
 - Danışmanlar: PROF. MEHMET FİKRET GEZGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Zaman geri alınması mümkün olmayan bir kaynaktır. Gerçekten zamandan tasarruf sağlamak, yaşamdan tasarruf sağlamaktır. Tüketilen zamanın geri döndürülmesi, satın alınması mümkün değildir. Zamanın bu derece önemli olması, zamanı ve zamanı yönetmenin, etkin zaman kullanımının nasıl mümkün olabileceği üzerine teorik olan bilgilerle anlatılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada Örgütsel Zaman Yönetimi ile Etkin Zaman Kullanımı ve diğer faktörlerin ilişkileri incelenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda Örgütsel Zaman Yönetimi ile Etkin Zaman Kullanımının yönetim üzerinde nasıl bir etki yaptığının araştırılması öngörülmüştür. Örgütsel Zaman Yönetimi ile Etkin Zaman Kullanımının günümüz iş dünyasında yeni değeri anlaşılabilen bir alan olması, her gün kendisini yenilemesi, sürekli gelişen ve değişen bir bilim olması sebebi ile kesin ve net bilgilere ulaşmak mümkün olmamaktadır. Çalışmanın birinci başlığı olan 'Zaman kavramı ve örgütsel zaman yönetimi' tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi artık Türkiye'de de önem verilen bir konu olmaya başlandı. Örgütlerde yöneticiler ve çalışanlar, zaman ile yarıştığından, aktif ve rekabet dolu iş dünyasında zaman yönetiminin nasıl sağlanması gerektiği üzerine yoğunlaşmak, zamanı planlamak zorunda kaldılar. Çalışmanın ikinci başlığı olan Etkin Zaman Kullanımı' nı ve yine üçüncü başlığı olan etkin zaman kullanma yöntemlerinin üzerinde durulmuştur. Zamanı etkin kullanma yöntemlerinin çalışanlar, örgüt ve yöneticiler açısından önemini ve yararları detaylı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Zaman, Zaman Yönetimi, Örgütsel Zaman Yönetimi
Özet (Çeviri)
When the withdrawal is not possible sources. Really saving time is to save lives. The consumed time reversal is not possible purchase. Time is of the utmost importance, the time and the time the director has tried to explain how it could be possible with the theoretical knowledge on the effective use of time. Effective Time Management and Time Management Organizational relations with other factors have been examined in this study. Investigation that also made an impact on how the organizational management of the Effective Time of Use Time Management is foreseen. Organizational Time Management Effective Time with the new value in the use of today's business world is a field that can be understood, renew itself every day, constantly evolving and it is not possible to achieve precise and clear information because it is a changing science. The study is the first title 'The concept of time management and organizational time', as in all countries of the world now began to be an issue given importance in Turkey. Managers and employees in organizations, is racing with time, how to focus on the need to ensure the management of active and compete full time in the business world, they had time to plan. Effective use of time working with the second title 'and again focused on the effective use of the method when the third title. Effective use of time working methods, the importance and benefits to organizations and managers have attempted to explain in detail.