Televizyonun Türkiye'nin turizm propagandasındaki yeri
The Place of television on Turkey's tourism propaganda
- Tez No: 122932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE KARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Turizm, Radio and Television, Tourism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
oz Belirli araçlar kullanılarak, bilgi, düşünce ve tutumların karşılıklı olarak aktarılmasına iletişim denir. Bilgi, düşünce ve tutumların tek tek özellikleri bilinmeyen bir kitleye, bir yerden bu amaç için geliştirilmiş araçlarla iletilmesine kitle iletişim denir. Propaganda, bir harekete, bir inanışa yardım sağlamak için sistemli şekilde harcanan gayrettir.Turizm propagandası bir ülkenin veya bir bölgenin turizm değerleri hakkında bilgi vererek, bunları görmeye ikna edecek nitelikteki çalışmalardır. Doğrudan turizm ile ilgili yapımların toplam yayın süresi içindeki yerinin belirlenmesi amacıyla 6 televizyon kanalında araştırma yapılmış ve bu özellikte en çok program yayınlayan kanalın TV 8 kanalı olduğu ortaya çıkmıştır. Onu bir haber kanalı olan CNN TÜRK kanalı izlemektedir. TRT 1 ve TRT-INT kanalları da bu konuda düzenli yayın yapmaktadırlar. İncelenen kanallardan biri olan KANAL D'nin bu konuda daha az yayın yaptığı görülmektedir. KANAL 7 de ise turizm ile doğrudan ilgili programa yer verilmediği görülmektedir. ABSTRACT The mutual transmission of information, thoughts and attitudes by using certain means is called communication. Mass communication may be defined as the transmission of information, thoughts and attitudes to a mass of which the specific characteristics are not known, from a source that is particularly developed for this purpose. Propaganda is a systematic effort towards persuading people into believing the validity of an action or a belief. Tourism propaganda is the effort to give information about a country or a specific portion of a country by trying to persuade the potential visitors to see such places. A survey was carried out on 6 different TV channels in Turkey in order to investigate the rates of the productions that are directly related with tourism with that of total TV productions. It found out that the former type of productions seem to appear in TV is Channel 8 in Turkey. It is followed by CNN TURK being a news channel, and TRT 1 and TRT-INT channels respectively. It is found that CHANNEL. D has made the least rate of tourism programs among others. On the other hand CHANNEL 7 does not seem to broadcast programs that are directly related with tourism. Ill
Özet (Çeviri)