Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de vardiyalı çalışma
Shiftworking in EU and Turkey
  1. Tez No: 122938
  2. Yazar: CENK TEMELATAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZ Vardiyalı çalışma, tarihi ilk çağlardaki göçebe toplumlara kadar dayanan en eski çalışma biçimlerinden birisidir. Günümüzde, rekabet baskısı ve hızlı teknolojik değişimler firmaları vardiyalı çalışmaya zorunlu kılmıştır. Nitekim İLO'nun açıklamasına göre vardiyalı çalışma endüstrileşmiş ülkelerde devamlı gelişim göstermektedir. Ancak; vardiyalı çalışmanın insan doğasına aykırı çalışma saatlerinde çalışmayı gerektirmesi iş kazalarını, sağlık ve sosyal problemleri de beraberinde getirmektedir. Nitekim insanlık tarihinin en büyük kazalarından biri olan Çernobil Nükleer faciasına vardiyalı çalışma sebep olmuştur.Bu da vardiyalı çalışmanın insan sağlığı üzerindeki etkisinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Vardiyalı çalışmanın, insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri tezde değinilen en önemli konulardan birisidir. Ayrıca vardiyalı çalışmanın gelişimine, ekonomik etkilerine, AB Ülkelerindeki vardiyalı çalışma konusundaki istatistiklere, Ülkemizde vardiyalı çalışma konusundaki gelişmelere yer verilmiştir. Türkiye'de vardiyalı çalışma incelenirken Oyak-Renault Otomobil ve Brisa lastik fabrikalarında çalışan işçilere vardiyalı çalışma hakkında anket yapılmış ve vardiyalı çalışmanın olumlu ve olumsuz etkileri ile vardiyalı çalışma hakkındaki görüşleri alınmıştır. Sonuç olarak; üretim artışına, ürün maliyetlerinin düşmesine ve istihdamın artmasına yol açan vardiyalı çalışma insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen endüstrileşmiş ülkelerde her geçen gün artmaktadır. Ekonomi için vazgeçilmezdir.Burada önemli olan vardiyalı çalışmanın temelinde olan insan faktörünü düşünerek vardiyalı çalışmayı pozitif hale getirmektir. Vardiyalı çalışmanın insan üzerindeki olumsuz etkileri azaldıkça bunun üretime etkisi de olumlu yönde artacaktır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Shiftworking is one of the oldest working types and has been appeared in history scene since nomadic communities. Today; commercial competitions and rapid technological developments have obliged the firms to work in shifts. According to İLO, as a matter of fact, shiftwork types are continiously progressing in industrial countries. However, shiftwork requires working in unusual hours and may cause accidents, health and social problems. In the same way, shiftwork was the main reason of Chernobil nuclear disaster which was the biggest of history. This, shows us the importance of the effect of shiftwork on workers health. Negative effects of shiftworking on workers health ise one of the main topics of my thesis. Besides, developing of shiftworking, its economic effects, statistics on shiftwork in European countries and growth of shiftworking in Turkey was also discussed in the thesis. Oyak-Renault automotive factory and Brisa tire factory were the objects of the poll when studying the shiftwork in Turkey. Workers were asked about positive and negative effects of shiftworking and their opinions on shiftwork was interrogated by the poll. Shiftworking is gradually increasing in industrial countries in spite of its negative effects on workers health and social lifes. Because of its positive effects on decreasing the production costs, increasing the employment and production, shift working is inevitable. The most important topic is the human being located in the midst of shiftworking. Productivity will increase as the negative effects of shiftworking on workers lessened. IV