Faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi ve bir tekstil işletmesinde uygulanması
Activity based costing and an application in a textil firm
  1. Tez No: 122942
  2. Yazar: ÖZGÜR MUHİTTİN ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. SEMA ÜLKER AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZ Dünyada ve ülkemizde gelişen ve değişen koşullar sonucunda daha doğru bilgilere duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren işletmeler de bu koşullardan etkilenmiş ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri için önemli unsurlardan biri olan maliyet bilgisinin doğruluğu önem kazanmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan çalışmanın temel amacı, daha doğru birim maliyet bilgisine ulaşmak için Faaliyet Tabanlı Maliyetleme sisteminin nasıl uygulanabileceğini ve uygulamada nasıl sonuçlar alınabileceğinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda Faaliyet Tabanlı Maliyetleme sistemi hem teorik hem de ampirik açıdan incelenmiştir. Bu çalışmanın sonunda Faaliyet Tabanlı Maliyetleme sisteminin uygulanması ile daha doğru birim maliyet bilgisine ulaşıldığı görülmüştür. ABSTRACT Because of the changing and improving conditions in the world, the need for more realiable information is increasing day by day. The companies operating in our country have also been affected by the changing conditions and the accurate cost data which is a vital element to continue their operations has gained more importance. The aim of the study to search how activity - based costing system can be applied and what kind of results can be obtained in order to calculate more accurate unit cost data.In this scope, activity - based costing system is studied from both theoretical and empirical point of view. At the end of the study,it has been found that by applying activity - based costing system, more accurate unit cost data has been gathered. m
Özet (Çeviri)