Personel seçim sürecinde psikoteknik yöntemin kullanılması: Askeri organizasyonlara dönük bir uygulama
Psychotechnic methods in personnel selection procedure: A research in military organizations
  1. Tez No: 122944
  2. Yazar: ALİ MURAT BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Araştırma, personel seçim sürecinde kullanılan psikoteknik yöntem, kişilik envanterleri ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki subay seçim sürecini incelemektedir. Bu maksatla araştırmada, personel seçim süreci, personel seçim sürecinde kullanılan psikoteknik yöntem, kişilik envanterleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve diğer ülkelerin silahlı kuvvetlerinde uygulanan subay seçim süreci ile ilgili kuramsal temele yer verilmiş; seçim süreci ile ilgili uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Araştırma, iş profilleri incelenerek tespit edilen, meslek için gerekli temel zihinsel yetenekler ve kişilik özelliklerinin ölçümünü kapsamaktadır. Temel mesleki zihinsel yeteneklerin ölçümü için dört testten oluşan bir psikoteknik test bataryası kullanılmıştır. Temel mesleki kişilik özelliklerinin ölçümü için ise beş kişilik özelliğini ölçen bir kişilik envanteri geliştirilerek kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde korelasyon analizi ve varyans analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda, personel seçim sürecinde bilgi sınavları ile birlikte, iş için gerekli zihinsel yetenekleri ölçen psikoteknik testler ve yardımcı bir değerleme aracı olarak da kişilik envanterleri kullanmanın faydalı olacağı tespit edilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the psychotechnic methods, the personality questionnaire used in personnel selection, and the assessment process of officers to be selected as members of army. In order to accomplish this aim, in this study, the theoretical foundations of psychotechnic methods, personality questionnaire and the selection methods that are used in army and the armed force of other countries are analysed and a practical research about officer selection process is carried out. This study comprises the measurement of both vocational cognitive abilities and the personality traits which are determined by examining the job profiles. A psychotechnic test battery including four separate tests is employed to measure fundemental vocational cognitive abilities. To measure the fundemental vocational personality traits, a personality quastionnaire measuring five different personality traits is developed and used, tn data processing stage, correlation analysis and variance analysis are benefited. In conclusion of this research, the use of psychotechnic tests measuring vocational cognitive abilities together with the knowledge measuring tests and the personality questionnaire as an auxiliary assesment tool in the process of personnel selection are determined to be beneficial. IV