Ortanın solundan Demokratik Sol'a Bülent Ecevit
From the left of the medium to Democratical Left: Bülent Ecevit
- Tez No: 122949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ABSTRACT Ecevit's political role has been very significant in Turkish political-diplomatik life. This role must be investigated profoundly in both socio-political and economical respects. Ecevit's theory and practice include a wide range capacity from the angle of sociopolitics. This worksheet which has been established on the context that has been mentioned above includesthase essential terms and periods : Ecevit's being engaged in political affairs, the period of Ministry of labour, his discourse of the“left of the medium”, his role and place during the period of March 12, The coalition government in which Ecevit colloborated with MSP, his discourse of the the democratical left, MC goverments period, the foregoing period of September 12, his political attitude which has been based on principles of the Magazine Arayış. oz Türk siyasal yaşamında Ecevit' in önemli bir yeri vardır. Bu yer; sosyolojik, politik ve ekonomik açılardan deliliğine incelenmelidir. Siyaset sosyolojisi açısından Ecevit'in teori ve pratiği büyük bir zenginlik içerir. Bu bağlamda yapılan çalışmada şu temel kavramlar ve süreçler incelenmiştir : Ecevit'in siyasete girişi, Çalışma Bakanlığı süreci, ortanın solu söylemi, 12 Mart sürecindeki yeri, MSP ile kurduğu koalisyon hükümeti, demokratik sol söylem, Milliyetçi Cephe hükümetleri dönemi, 12 Eylül'e giden süreç, CHP'den kopuşu ve Arayış dergisi etrafında biçimlenen politik duruşu. IU
Özet (Çeviri)