Kırım Tatarlarında açlık edebiyatı 1921 – 1922 (İnceleme- metinler)
Poverty literature in Crimean Tatars 1921- 1922(Analysis – texts)
- Tez No: 384576
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Kırım Tatarlarında Açlık Edebiyatı (İnceleme- Metinler) adını taşıyan bu eserimizde Açlık yıllarının Kırım Tatar Edebiyatına etkileri bütün yönleriyle ele alınıp 1921 - 1922 yıllarında yazılan hikâyeler bilimsel bir yaklaşımla şahıs, mekân, zaman, olay, ideoloji, içtimaî ve siyasî tenkit gibi esaslara bağlı kalınarak incelenmiştir. Bu çalışma açlık yıllarında Kırım'da yaşanan içtimai hadiseleri işleyen A.S. Ayvazov'un“Annecigim Nerdesiñ Kel”, Abibulla Odabaş'ın“Unutmaycaq”, Ablâkim İlmiy'in“Açlıq Hatireleri”, Umer İpçi'nin“Açlıq Hatirelerinden”isimli hikâyelerle sınırlandırılmıştır.Giriş kısmında Kırım Tatar tarihi, Kırım Tatar edebiyatı ve incelenen eserlerin yazarları olan A.S. Ayvazov, Abibulla Odabaş, Ablâkim İlmiy, Umer İpçi'nin hayatları hakkında kısa bilgiler verilmiş ve çalışmanın önemi üzerinde durulmuştur.Tezin İnceleme kısmında hikâyelerin incelemeleri yapıldıktan sonra transkripsiyonlu ve Türkiye Türkçesine aktarılmış metinlere yer verilmiştir. Sonuç kısmında da çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : :Açlık yılları, Yapı, Tema, İnceleme
Özet (Çeviri)
In this work, titled as ''Poverty Literature in Crimean Tatars (Analysis – Texts)'', the impact of years of poverty on Crimean Tatar Literature is dealt with comprehensively; and, the stories written in 1921 - 1922 are analysed with a scientific approach, by adhering to the principles such as character, place, time, event, ideology, and, social and political criticism. This study is limited with A.S. Ayvazov's“Annecigim Nerdesiñ Kel”, Abibulla Odabaş's“Unutmaycaq”, Ablâkim İlmiy's“Açlıq Hatireleri”, and Umer İpçi's“Açlıq Hatirelerinden”, which are the stories that discuss social issues experienced in Crimea during the years of poverty.In the introduction chapter, brief information about the history of Crimean Tatars, Crimean Tatar Literature, and the lives of the analysed works' authors – Ayvazov, Abibulla Odabaş, Ablâkim İlmiy, Umer İpçi – is given; and, the importance of this study is emphasized. In the analysis chapter of the thesis, after the analyses of the stories are made, texts with transcription and texts translated into Turkish are given. In the conclusion chapter, a general evaluation of the study is made. Keywords : Years of poverty, Structure, Theme, Analysis