Assos Athena tapınağı heykeltraşlık eserleri ve bölgesel mitolojiyle bağlantıları
Sculptures of Assos Athena temple and relations with local mythology
  1. Tez No: 122957
  2. Yazar: DANİŞ BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ELİF TÜL TULUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
oz Sunulan bu yüksek lisans tezinde, Assos kenti ve Athena Tapınağı'nın genel özelliklerine kısaca değinildikten sonra, Tapınağın mimariye bağlı heykeltraşlık eserlerinin, daha önceki çalışmalarda kullanılmayan yeni buluntularla birlikte, ikonografik anlamlan değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sırasında, iki friz bloğu parçasının birleşmesi, daha önce yayınlanmış bir metobun farklı bir biçimde yorumlanması ve tapınak betim programında boya ile tamamlamanın göz ardı edilmemesinin gerektiği, delillerle vurgulanmıştır. Günümüze ulaşabilen Anadolu'daki tek Arkaik Dor tapınağına ait friz blokları ve metoplar mimariye bağlı heykeltraşî haricindeki eserlerle de karşılaştırılarak açıklanmaya çalışılmıştır. İleride yapılacak restitüsyonlar için friz blokları ve metoplann detaylı ölçülerini içeren katalogu hazırlanmıştır. ABSTRACT This master's degree dissertation begins with a brief description of the general characteristics of the city of Assos and the Temple of Athena, and goes on to discuss the iconographic meanings of the architectural sculpture of the temple, including new finds not published in earlier studies. In the course of this evaluation, the joining of two frieze block fragments is interpreted by applying a method published earlier in a different way, and emphasising the need to take into account the fact that the temple's decoration scheme would originally have been painted. Discussion of the frieze blocks and metopes of this temple, the only surviving archaic Doric order temple in Anatolia, is based on comparison with non-architectural sculpture. A catalogue comprising detailed measurements of the frieze blocks and metopes for the purpose of future reconstruction has been prepared. Ill
Özet (Çeviri)