Assos Kuzey Stoasının inşası ve kullanım evreleri
Building and usage phases of the Assos North Stoa
  1. Tez No: 297963
  2. Yazar: KUDRET SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. NURETTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Assos antik kentinde ilk kazı ve araştırmalar 1881?1884 yılları arasında Amerikan Arkeoloji Enstitüsü adına Bacon, Clarke ve Koldewey başkanlığında Amerikalı bir heyet tarafından başlatılmış ve bu süreçte Athena Tapınağı, Batı Nekropolis'i ve diğer kamu yapılarının yanı sıra Kuzey Stoa'da da kazı çalışmaları yapılmıştır. Assos kenti hakkında olduğu gibi, bir kamu binası olan Kuzey Stoa ile ilgili de ilk düzenli ve detaylı bilgilere yine tüm bu çalışmaların sonuçlarını içeren ?Report on the Investigations at Assos 1881? ve ? Investigations at Assos Drawings and Photograph of the Buildings and Object Discovered during the Excavations of 1881, 1882, 1883? yayınlarında rastlanmaktadır. Fakat detaylı bakıldığında Kuzey Stoa'da yapılan bu çalışmalarda tamamıyla mimari plan çıkarmanın amaçlandığı, stratigrafi ve tarihleme için gerekli materyaller göz ardı edildiği görülmektedir. Yine de yapılan çizimler ve çıkarılan planlar daha sonraki çalışmalara önemli dayanak noktaları oluşturmuşlardır. Bundan sonraki araştırmalar 1981 yılında Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu başkanlığında Türk ve Alman bilim adamlarından oluşan bir heyet tarafından yürütülmüştür. 2005 yılına kadar yapılan kazı çalışmaları belirli aralıklarla ?Asia Minor Studien? serisi içerisinde yayınlanmıştır. Ancak bu yayınlar da gözden geçirildiğinde genel olarak Assos Batı Nekropolis'i içerisinde yapılan kazıların ve buradan ele geçirilen malzemelerin sonuçlarının incelendiği görülmektedir. Assos Kuzey Stoası'nın Kullanım Evreleri adlı çalışma 2007 yılından 2009 yılına kadar yapılan üç yıllık kazıların sonuçlarını ve ele geçirilen buluntular ışığında yapının inşasından yıkılışına kadarki sürecin araştırılmasını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The first excavations in the Ancient Assos City had done by the leadership of Bacon, Clark and Koldewey for the American Archaeology Institute. Along this period they excavated the Athena Temple, the West Necropolis, other public buildings and the North Stoa Stoa. The first results of this excavations were published in ?Report on the Investigations at Assos 1881? and ? Investigations at Assos Drawings and Photograph of the Buildings and Object Discovered during the Excavations of 1881, 1882, 1883?. But when you check you can notice that they generally worked on architecturel details and especially for making plans of the North Stoa and also essential importance hadn?t given to the materials for dating and makin the stratigraphy. But these are also the basement for the future researches. Second term excavations had started in the 1981 by the leadership of Prof. Dr. Ümit Seradoğlu by a Turkish and German co-operation team. They had published the results in the ?Asia Minor Studien? series periodically till 2005. But also this publishings are generally about the Assos West Necropolis. The study named ? Building and Usage Phases Of The Assos North Stoa? consist of the three years? material of the results of the years 2007-2009. The aim is about understanding the usage phases of the North Stoa during the building period till the destruction period.