Türkiye'de işçi sendikalarının baskı grubu olarak ffaliyetleri (1980-1995 Dönemi)
Activities of trade unions as a pressure group in Turkey (1980-1995)
  1. Tez No: 122963
  2. Yazar: NİLGÜN KANER KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
öz Türkiye'deki işçi sendikalarının bir baskı grubu olarak, 1980-1995 dönemi faaliyetinin ele alındığı bu çalışmada; İşçi sendikalan üyelerinin çıkarlarını korumak ve geliştirmek amacıyla siyasi iktidar üzerinde baskı oluşturmak için hangi yöntemlere başvurmuşlardır? ve bu faaliyet sonucunda siyasi iktidar üzerinde etkili olmuşlar mıdır? sorulanna yanıt aranmaya çalışılmaktadır. Araştırmada bu sorulara yanıt aranırken, konu üç bölümde ele alınmaktadır. Birinci bölümde, baskı grupları genel olarak incelenmekte, ikinci bölümde bir baskı grubu olarak dünyada ve Türkiye'de işçi sendikalarının yeri ve önemi üçüncü bölümde ise bir baskı grubu olarak Türkiye'deki işçi sendikalarının 1980-1995 dönemi baskı faaliyeti kronolojik olarak, ele alınmaktadır. Yapılan çalışmanın sonucunda; İşçi sendikalarının siyasi îktidan kendi üyelerinin çıkartan doğrultusunda etkilemede yeterince etkili olamadıkları görülmektedir. ABSTRACT In this dissertation, concerning the activities of labor unions in Turkey as a pressure group during the period 1980-1995,. the methods used by pressure groups in order to protect and develop their interests against the government will be analyzed and we will try to find out whether they have been successful or not. The subject will be treated in three sections. In the first section, we will study pressure groups in general while in the second section we will get focused on the place of labor unions as a pressure group in Turkey and in the world. Finally in the third section, the activities of labor unions in Turkey as a pressure group will be studied chronologically during the period 1980-1995. At the end of the study, it will be concluded that labor unions could not be effective enough on governments in protecting and developing the interest of their members. m
Özet (Çeviri)