1980 sonrası dönemde Türkiye' de siyasal alanda demokratikleşme sürecinde sendikaların rolü ve fonksiyonları 'Türk-İş örneği'
The Roles and functions of trade unions in the democratization process in the political field in Turkey in the post 1980's period: 'Türk-İş sample'
  1. Tez No: 143865
  2. Yazar: FİLİZ ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Demokrasi, yönetilenlerin kendilerini etkileyen tüm kararların alınmasına, diğer bir ifadeyle siyasal sürece, her düzeyde, etkin olarak, çeşitli şekillerde katılma hakkı ve olanağının bulunduğu bir toplumsal sistem olarak tanımlanabilir. Böyle bir sistemde, hür ve serbest seçimin varlığının yam sıra, vatandaşların“ siyasi parti”ve“baskı grupları”kurabilme hakları da mevcuttur. Dolayısıyla da, çağdaş demokratik sistemde, kollektif karar almaya katılma, oy vermeyle sınırlı değildir, çok çeşitli bazı faaliyetleri de kapsamaktadır. Anlaşılacağı gibi demokrasi, her an her noktada yaşatılabilecek, işlerlik kazandırılabilecek bir yönetim geleneğidir.Bu geleneğin yaşatıldığı süreç ise, demokratikleşmedir. Aynı zamanda, toplumsal değişmenin yönünü belirten demokratikleşme süreci, tıpkı değişmenin kendisi gibi, hiçbir zaman bitmeyecek, sonsuz bir süreçtir. Günümüzün yüksek nüfuslu toplumlarında, yönetilenlerin alman kararlara, her an her düzeyde, tek tek katılmalarının, pratik olarak mümkün olamayacağı göz önünde bulundurulduğunda,“örgütlenme”kavramının karşımıza, demokrasinin gereği olan“katılımın”aracı olarak çıktığım ifade edebiliriz. Varlıkları demokrasinin varlığıyla mümkün olabilen sendikalar, baskı ve çıkar grubu olarak örgütlenerek, temsil ettikleri çalışan kesim adına, kararlara katılmayı gerçekleştirmektedirler.Bu doğrultuda araştırmamızın amacı, siyasal alanda demokratikleşme sürecinde, sendikaların rolü ve fonksiyonlarının betimlenmesidir. Çalışmamızda, 1952 yılında kurulan ve bugün Türkiye'nin en büyük işçi sendikaları konfederasyonu olan Türk-İş, araştırma nesnesi olarak seçilmiş ve amacımız doğrultusunda, Türk-İş'in siyasal ve ekonomik alanda yönetime katılma faaliyetleri açıklanmıştır. Yapılan tüm açıklamaların ardından şu sonuca ulaşılmıştır: Türk-îş, siyasal ve ekonomik alanda gerçekleştirdiği yönetime katılma faaliyetleriyle, siyasal karar mekanizmasının, kendi çıkarları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapmasını sağladığı gibi, mevcut yasal ve ekonomik düzenlemeler üzerinde, işçiler lehine değişiklikler yapılmasını da sağlamaktadır. Dolayısıyla, Türk-11 iş gerçekleştirdiği faaliyetleriyle, iki şekilde pozitif fonksiyona sahiptir: Birincisi, yenilik yapmayı teşvik ederek toplumsal değişmeye neden olmaktadır, ikincisi ise,kararlarm ortak alınmasına katkıda bulunarak demokrasinin gereği olan katılımı gerçekleştirirler ki bu da,toplumsal yapının, demokratikleşme yönünde geliştirilmesi anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY Democracy can be defined as a social system where the administered ones possess the right and means to participate at all levels, actively, in various ways, in taking all decisions effecting themselves, in other words, the political process, in such a system, nearby the excistence of a liberal and a free election, citizens have the right also to establish a“political party”and“pressure groups”. Therefore in the modern democratic system, participation in the collective decision taking is not limited to voting only, it covers many more various activities, too.As it can be understood democracy, is a management tradition that can be made live and operate at any point at any time. Whereas, the process where in this tradition is made live, is democratization. The democratization process which at the same time points out the direction of social change, is an infinite process that will never come to an and, just like the change itself. When it is considered that in today's societies of high population, at all levels at any time of the administered ones one by one to decisions taken can't be possible practically, we can state that the concept of“becoming organized”comes in front of us as the means of“participation”which is the requirement of democracy. Unions, existences of which can only be possible with the existence of democracy, implement participation in decisions on behalf of the sector they represent by getting organized as a group of pressure and interest. The purpose of our research in this context, is the roles and functions of the unions be described in the democratization process in the field of politics. Türk-İş, founded in 1952 and which is the largest trade unions confederation of Turkey, is selected as a research object in our study and activities of Türk-İş to participate in the management regarding the fields of politics and economy are explained in accordance with our purpose. After all explanations made in our study, the followig conclusion has been attained: Türk-İş, with the activities it realizes to participate in the management of political and economic fields, provides the political decision mechanism to makeIV new regulations in line with its interests as well as changes to be made in favour of workers on existing legal and economic regulations. Therefore Türk-İş, possesses a positive function of two senses by the activities it performs: The first one is, to cause social change by encouraging the action of renovation, whereas the second one is, to realize participation which is a requirement of democracy, by contributing in decisions to be taken collectively which this implies in turn, the social structure be developed towards democratization.