İşçi sağlığı ve iş güvenliği: İ.E.T.T. işletmelerinde iş kazası ve meslek hastalığı
Employee health and industrial security: Industrial injures and dieseas in I.E.T.T. Businesses
  1. Tez No: 122964
  2. Yazar: SÜLEYMAN BAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İşçi sağlığı ve iş güvenliği çalışma alanında iş kazaları ve meslek hastalıkları işletme ölçeğinde incelenmiştir. İşletme olarak 1871 'den beri İstanbul'da toplu ulaşım hizmetini yerine getiren İ.E.T.T. Genel Müdürlüğü seçilmiştir. Türkiye'deki iş kazaları ve meslek hastalıkları sonuçlan İ.E.T.T. İşletmeleri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sadece sayısal olarak değil, kaza ve meslek hastalıklarının nedenleri, türleri yönünden de yapılmıştır. Kaza sıklık ve ağırlık oranlan Türkiye ve işletme ölçeğinde tespit edilmiştir. Bu sonuçlara ulaşmak için İ.E.T.T. Genel Müdürlüğü işçi sicil arşivleri, kurumun Teftiş Kurulu Başkanlığı esas defteri ve iş mahkemelerinin dava dosyalan taranarak veri toplanmıştır. İstanbul'un değişik bölgelerine dağılan işletmeye ait garajlarda alman işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri yerinde görülmüştür. Toplanan veriler bilimsel yayınlar ışığında değerlendirilmiştir. İşletmelerde var olan işçi çeşitliliğine göre otobüs şoförleri ve bakım-onarım işçilerine dağıtılan anketlerle konuya ilişkin güncel veri toplanmıştır. Yapılan çalışmada iş kazası ve meslek hastalığı bakımından İ.E.T.T. İşletmeleri için ulaşılan sayıların Türkiye genelindeki sayılara yakın olduğu, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda işletmede alman önlemlerin günlük işler arasında icra edilen işlerden olduğu görülmüştür. Sonuç olarak işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerinin daha etkin kılınması, işçi personelinin verimliliğinin arttırılması ve iş barışı için ücret sorunun biran önce çözülmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
I studied industrial injures and diseases in the scope of employee health and industrial security in regard to Business. İ.E.T.T. headquarters is choosen as a business which has managed public transportation in Istanbul since 1871. The result of industrial injures and dieseases in Turkey compared with in İ.E.T.T. Businesses The comparison is done not only as numerical, it is done also by taking into consideration reason and type of the industrial injures and diseases. The ratio of injury frequency is determined in the scope of Turkey and busines. The data is collected in order to reach these results from employee register archives of İ.E.T.T. headquarters, the presidency of inspecting committe of İ.E.T.T. and case files of empoyee courts. Preventive measures of employee health and industrial security were seen in different garages which belongs to İ.E.T.T. in Istanbul. The collected datas were evaluated according to scientific issues. Current datas in regard to this subject were collected by the way of survey from bus drivers and repairmen who are major part of employee variety existing in İ.E.T.T. In this study, it is seen that the number of industrial injuries and diseases in İ.E.T.T. is very similar to number of Turkey in general. Preventive measures about employee health and security in İ.E.T.T. are taken amoung daily works. As a conclusion, it is determined that salary problem should be solved in order to make more active the preventive measures for employee health to raise the productivity of employee and for the employment peace.