Bir düşünür olarak Ahmet Hamdi Tanpınar
Ahmet Hamdi Tanpınar as a thinker
- Tez No: 122970
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın düşüncelerinin ana hatlarını ortaya koymaktır. Diğer bir deyişle, onun siyaset, felsefe, ekonomi, psikoloji, sanat vb. konulardaki temel düşünceleri üzerine genel bir giriş sunabilmektir. Bu amaçla gerek sanat eserlerinden, gerekse sanat-dışı eserleriden yola çıkarak onun düşüncelerine ulaşılmaya çalışılacaktır. Kuşkusuz hiç kimseyi tam olarak anlamak ve anlatmak olanaksızdır. Hele Tanpınar gibi sanatçı duruşuna sahip bir düşünür için. Çünkü sanatçı ve düşünür dünyaya farklı açılardan bakarlar. Tanpınar'ın bu sanatçı duruşu (daha da özelleştirerek şair duruşu) her satırında göze çarpar. Bu nedenle“sanat eseriden sanatçının düşüncelerine ulaşılabileceği”varsayımından hareketle Tanpınar'ı önce anlamaya, sonra anlatmaya çalıştık. Tanpınar geniş ufuklu bir yazar. Çalışmanın her bir bölümü, hatta alt bölümü bağımsız bir çalışma konusu olabileceği gibi, burada incelemediğimiz pek çok yönü de yeni çalışma konularına kaynaklık edebilir. Sonuç olarak: halen Tanpınar üzerinde çok çalışılması gereken bir yazar. ABSTEÂCT This study aim to poses the corner stone of thoughts of Ahmet Hamdi Tanpınar. In other word, try to present a general introduction about his main thoughts on subjects such as politics, philosophy, economy, psychology, art, etc. By both his artistic and inartistic works we try to reach his thoughts. Certainly it is impossible to understand and explain someone exactly. Especially persons that have an artistic posture like Tanpınar. Because artist and thinker looks world from differnt perspectives. Tanpınar 's artistic (particulary poet) posture can be seen his every line of writing. Because of this, we follow the principle that“by works of art it be possible to reach an artist's thoughts”and try to understand and then explain Tanpınar. Tanpınar is a broad-minded author. For this reason each part of this study, even each 'sub-division can be as a subject of an autonomous study, and also his a lot of features that we dont investigate in this study. Consequently, to study on Tanpınar so far is necessary at present. in-
Özet (Çeviri)