Milli Mücadele'de 'Kuvayı Milliye'
- Tez No: 122972
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Birinci Dünya Savaşı sonunda müttefikleri ile beraber yenik düşen Osmanlı Devleti Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzaladı. Antlaşma sonrasında işgallere başlayan İtilaf Devletlerine karşı bir direniş hareketi başladı Türk Milletinin üstün bir seziş gücüyle millî varlığım korumak amacıyla oluşturduğu bu direniş gücüne“Milli Kuvvetler”anlamında“Kuvâ-yı Milliye”adı verildi. Kuvâ-yı Milliye zamanla büyüdü ve işgallere engel olmaya başladı. Büyük bir güç olarak Anadolu'ya yayıldı. Ancak düzenli bir ordu değildi. Bu yüzden de düzenli düşman gücüne karşı tam bir basan kazanabilmek için yeterli olmadı TBMM yaptığı görüşmeler sonucunda aldığı bir kararla Düzenli Ordu kurulmasını kararlaştırdı.“Kuvâ-yı Milliye”dönemi sona erdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the end of the First World War, the Ottaman Empire which has defeated together with Its Uniteds (allies) signed Mondros Cease-fire Treaty. After the treaty, an actual combat started against the occupation of the country by the enemy powers. The combat which was for the protection of Turkish existence, with the Turkish Nation's Fighting capacity was called“Kuvâ-yı Milliye”that is,“National Forces”. Kuvâ-yı Milliye developed after a time and prevented further spreading of the invasions. It spread out in Anatolia as a big force. But it was not a regular army. Therefore it wasn't strong and organized enough to win a definitive success against the enemy's regular army. After several sessions, The Turkish National Assembly (TBMM) decided to establish a regular army. With this decision, Kuvâ-yı Milliye's period came to an end.