Türkiye'de antropoloji ve antropologların çalışma alanları
Antropology in Turkey and working area of anthropologists
- Tez No: 122971
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN AKKAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Anthropology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
ÖZ Türkiye'de Antropoloji ve Antropologların Çalışma Alanları İnsanın ve onun yarattığı her şeyin incelenmesi bilimi olan Antropoloji, toplumların gelişmesi ile daha büyük önem kazanmaktadır. Gelişmiş ülkelerde 19. yüzyıldan beri bilim dalı olarak kabul edilen antropoloji, Türkiye'de 20. yüzyılın başından itibaren üniversitelerde ders olarak verilmeye başlanmıştır. Bu çalışma Türkiye'de bu bilim dalının gelişimini ve bugünkü durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada aynı zamanda antropoloji eğitimi almış olan kişilerin sosyo-ekonomik ve kültürel yapılan incelenmektedir. Bu amaçla bir alan araştırması yapılmıştır. Mülakat tekniği kullanılarak elde edilen veriler istatistik! olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Türkiye'de bir bilim dalı olarak kabul edilen antropolojinin, bir meslek dalı olarak da kabul edilmesi için gerekli koşulların yeterli olmadığı tespit edilmiştir. ABSTRACT Anthropology In Turkey And Working Area Of Anthropologists Anthropology is the social science investigates human and everything created by human, it gains more importance with the development of societies. Anthropology has been accepted as a social scientific branch in developed countries since the beginning of 19th century. Giving anthropology as courses has been started at the beginning of 20th century at the universities in Turkey. This study is trying to reveal the development and current status of anthropology in Turkey. In the mean time socio-economical and cultural structures of anthropology educated people is being investigated with this study. A field research has been accomplished for this purpose. Data obtained by using interview technique has been evaluated statistically. At the end of this research and study we have reached to conclusion that anthropology has been accepted as a social scientific branch but conditions reguired to consider or accept it as a profession are not sufficent in Turkey yet. m
Özet (Çeviri)