İkili tepki verileri için lojistik regresyon analizi ve bir uygulama
Logistic regression analysis for the binary response data and an application
  1. Tez No: 122985
  2. Yazar: SEMA TOKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İKİLİ TEPKİ VERİLERİ İÇİN LOJİSTİK REGRESYON ANALİZİ VE BİR UYGULAMA Sema TOKOĞLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat, 2003 Danışman: Prof.Dr. Emel ŞIKLAR İstatistiksel tekniklerden biri olan lojistik regresyon, önce sağlık alanında kullanılmaya başlandı. Daha sonra bu yöntem, yaygın kabulü sonucunda başka alanlardada kullanıldı. Bu çalışmada, ikili tepki verileri için lojistik regresyon analizi anlatılmıştır. İlk bölümde regresyon kavramı, basit ve çoklu doğrusal regresyon modelleri ve varsayımları, regresyon kullanım alanları açıklanmıştır. İkinci bölümde lojistik regresyon analizine ilişkin kavram, gösterim, modeller ve varsayımları açıklanmış, analiz için kullanılabilecek yöntemler ve model uygunluğunun test edilmesi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın uygulama bölümünde, Axa Oyak Sigorta Acenteliği'nde trafik sigortası olan 100 müşterinin otomobillerini kasko sigortası yaptırmaları ile, aracın yaşı bireyin yaşı ve aylık gelir arasındaki ilişki ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Logistic regression, which is one of the statistical techniques has been first started to use in health field. Later on, due to its highly acceptance, this method has been used in other fields, too. In this study, logistic regression analysis is described for the binary response data. In the first chapter, regression concept, ordinary and multiple linear regression models and assumptions, usage of regression areas are explained. In the second chapter, concepts, representations, models and assumptions belong to the regression analysis are explained, methods which can be used for analysis and testing of the fitness of the model are pointed out. In the application section of this study, it is tried to explain the relationship between the 100 customers who have traffic insurance at Axa Oyak insurance company, of being a car insured with the age of car, the age of person and monthly salary.